"Ми сюди приходимо з 15 травня": як оновлюють дані мешканці Львова та чи є черги до ТЦК

"Ми сюди приходимо з 15 травня": як оновлюють дані мешканці Львова та чи є черги до ТЦК

Згідно з законом про мобілізацію, з 18 травня військовозобов'язані мають оновити облікові дані впродовж 60 днів. Це можна зробити трьома способами: через візит до ТЦК та СП, через ЦНАПи та за допомогою застосунку "Резерв+". За даними Львівського обласного ТЦК та СП, більшість людей наразі обирають додаток, втім є черги і до центрів комплектування та соціальної підтримки.

Більше про це дізнавалося Суспільне.

Черги до ТЦК та СП

Львів'янин Олександр Григорук прийшов до Сихівського районного територіального центру комплектування, аби оновити дані.

"Я прийшов сюди сьогодні (24 травня, — ред.) згідно з повісткою, яку було виписано мені пів року тому. Повістка була виписана на вчорашнє число. Вчора так само з'явився до 9 години. Поставили штамп, прийшов сьогодні знову. Людина може тут провести і пів дня, і день", — розповідає місцевий житель.

Львів'янин Олександр Григорук прийшов оновити дані до ТЦК
Львів'янин Олександр Григорук прийшов оновити дані до ТЦК. Суспільне Львів

У черзі до Сихівського РТЦК перебуває і Володимир Левків.

"Ми сюди приходимо з 15 травня, реєструємося. Нам сказали — самоорганізуйтеся, ми зробили список, склали ті списки. Мені просто потрібно у відділ кадрів принести документ з печаткою. В мене є необхідність їхати у відрядження, ходити по вокзалах, їздити по дорогах, тобто мені потрібно якомога швидше ті питання вирішити", — говорить чоловік.

Володимир Левків у черзі до центру комплектування
Володимир Левків у черзі до центру комплектування. Суспільне Львів

Суспільне звернулося до Служби зв’язків з громадськістю Львівського обласного ТЦК та СП за коментарем про те, як відбувається цей процес на Львівщині. Наразі кореспонденти очікують на відповідь.

Як оновити дані через ЦНАП?

Облікові дані також можна оновити у львівських ЦНАПах. За словами начальниці міського управління адміністрування послуг Мар’яни Дюганчук, черг не спостерігають. До прикладу, у всіх одинадцятьох ЦНАПах Львова у перший день зареєстрували 103 заяви на уточнення даних, 500 людей звернулися за консультаціями.

"Для оновлення даних військовозобов’язаним через ЦНАП необхідно підтвердити свої дані та актуалізувати, що саме потрібно вказати. Насамперед — мобільний номер телефону, вказати фактичне місце проживання, а також електронну скриньку за наявності. Послуга надається особисто, адміністратор встановлює особу, перевіряє оригінали документів, а саме це є паспорт громадянина України, реєстраційно обліковий номер картки платника податків, а також електронну скриньку за наявності", — пояснює Мар'яна Дюганчук.

Львів'янин Андрій Букартик каже, отримав витяг наступного дня після того як прийшов оновити дані до ЦНАПу.

"Паспорт, ідентифікаційний код, військовий квиток. Звертаєтесь, вони вам видають талончик і заповнюєте дані, приходить СМС, коли забрати", — розповідає чоловік.

Андрій Букартик оновив дані через ЦНАП
Андрій Букартик оновив дані через ЦНАП. Суспільне Львів

Яка відповідальність за порушення?

На оновлення даних є 60 днів від 18 травня. Юрист Юрій Танасійчук пояснює, що змінює закон про мобілізацію:

"Найбільш кардинальна зміна – це обнулення фактично попередніх будь-яких результатів ВЛК – статусу придатного, частково придатного чи непридатного. Від 18 травня фактично треба кожній особі віком від 18 до 60 років — чоловікам, а також жінкам лікарських професій, як правило, це фармацевтика і суміжні професії, оновити ще раз свої дані. На повторне проходження ВЛК, навіть для тих, хто визнаний зараз непридатним, проміжок трохи довший – це 9 місяців від 18 травня".

За його словами, за порушення передбачена юридична відповідальність.

"Адмінштрафи збільшились суттєво, фактично у п'ять разів на період дії військового стану. Такий штраф буде сягати за неоновлення даних 17 тисяч гривень, повторно – 25 тисяч. За ігнорування військово-лікарської комісії або розпорядження на мобілізацію вже в конкретну військову частину передбачена кримінальна відповідальність", — додає Юрій Танасійчук.

Адвокат Юрій Танасійчук
Адвокат Юрій Танасійчук. Суспільне Львів

Також якщо людина не зʼявилася по повістці, керівник ТЦК та СП може звернутися до поліції, аби ті доставили її у військкомат. У поліцейських є пʼять днів на розшук. Після — керівник ТЦК надсилає людині поштою вимогу про виконання обовʼязків.

Вимога дійсна, навіть якщо її не отримали особисто в руки — надсилати її будуть за адресою, яка є у військкоматі, тож якщо адреса не актуальна — ще один привід таки оновити дані. Якщо військовозобовʼязаний протягом девʼяти днів ігнорує вимогу про виконання обовʼязків, ТЦК та СП може звернутися до суду, аби обмежити його у керуванні авто. Суд відмовить у позбавленні прав, якщо людина працює водієм і це її основний заробіток, або використовує автівку через інвалідність.

На початок