Ірина Фаріон повернулася до роботи у "Львівській політехніці"

Ірина Фаріон повернулася до роботи у "Львівській політехніці"

Ірина Фаріон на засіданні в Львівському апеляційному суді, 29 травня 2024 року
Ірина Фаріон на засіданні в Львівському апеляційному суді, 29 травня 2024 року. Суспільне Львів/Іванка Дусько

Сьогодні, 10 червня, Ірина Фаріон повернулася до викладання в національному університеті "Львівська політехніка". 29 травня суд постановив поновити науковицю на посаді професорки кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук.

Про це Ірина Фаріон повідомила на своїй сторінці у Facebook.

"Шановне панство! Правда — то штука колюча і красива, як троянда. Боротьба за Правду — це ядро життя. І ми з Вами це ядро штовхали впродовж пів року з усіх сил — і перемогли!", — написала Ірина Фаріон.

Також науковиця подякувала за підтримку й опублікувала наказ ректора про поновлення на посаді.

Професорка Ірина Фаріон повернулася до роботи у "Львівській політехніці"
Наказ ректора НУ "Львівська політехніка" про поновлення Ірини Фаріон на посаді професорки. Facebook/Ірина Фаріон

Що відомо про скандал з Іриною Фаріон

 • 4 листопада вийшов ефір програми "Рандеву з Яніною Соколовою", де Фаріон розкритикувала російськомовних українських військових, зокрема з Третьої штурмової бригади (створена на базі добровольчого формування "Азов").
 • Вранці 7 листопада після інтерв'ю з мовознавицею уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець написав, що звернувся до Національної поліції України, СБУ та Нацради з питань телебачення і радіомовлення щодо дискримінації. Лубінець прямо не назвав прізвища Фаріон, однак його заява з'явилася на тлі скандалу з нею, який зараз обговорюють у соцмережах.
 • Також на одному із корпусів Львівської політехніки наклеїли листівки із закликами звільнити Фаріон, яка викладає у цьому навчальному закладі.
 • На сайті Львівської політехніки оприлюднили офіційну позицію навчального закладу. Там уточнили, що Львівська політехніка не несе відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом.
 • 9 листопада у Міністерстві освіти та науки України відреагували на скандал з Фаріон. І заявили, що підтримують вимоги студентів не співпрацювати з людьми, які не поважають захисників та захисниць. При цьому додали, що рішення про призначення та звільнення працівників ухвалює виш.
 • 13 листопада Фаріон опублікувала скріншот електронного листа від студента з Криму, який став на її бік у мовному скандалі, та не приховала його особисту інформацію.
 • На цей інцидент також відреагував Лубінець. Він наголосив, що звернувся до СБУ з відповідним зверненням, адже Фаріон не лише вчинила правопорушення, але й підіграла окупантам.
 • Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження за чотирма статтями, а також призначила низку експертиз щодо висловлювань і публікацій Фаріон.
 • 15 листопада мовознавицю звільнили з Національного університету "Львівська політехніка". Університет розірвав із нею трудову угоду.
 • 7 грудня 2023 року Ірина Фаріон подала позов до суду, щоби оскаржити рішення про її звільнення з Львівської політехніки. Мовознавиця вимагала визнати протиправним і скасувати наказ ректора про звільнення з посади професорки кафедри української мови, поновити її на посаді та стягнути з університету середній заробіток за весь період вимушеного прогулу.
 • 8 лютого справу в Галицькому районному суді Львова розглядав Віталій Стрельбицький, за правилами спрощеного позовного провадження — без виклику сторін. Ірині Фаріон відмовили у поновленні на посаді професорки кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки. Вона подала апеляцію.
 • 9 травня у Львівському апеляційному суді розпочали розгляд справи щодо поновлення на посаді Ірини Фаріон. Попереднє засідання перенесли через те, що на нього не прийшов представник Львівської політехніки.
 • 29 травня, Львівський апеляційний суд постановив поновити Ірину Фаріон на посаді професорки кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки, а також стягнути на користь науковиці середній заробіток за період вимушеного прогулу — 123 тисячі 927 гривень.

На початок