На Львівщині руйнується старовинний палац у прикордонному селі

На Львівщині руйнується старовинний палац у прикордонному селі

На Львівщині, у селищі Нижанковичі, що біля кордону з Польщею, руйнується старовинний палац. Зараз він належить місцевому ліцею. Проте там кажуть, що не мають грошей на його відновлення, і згодні передати палац меценатам або в комунальну власність, аби відреставрувати будівлю.

Більше про це дізнавалося Суспільне.

Колишній панський маєток у прикордонних Нижанковичах пустує: з фасаду осипається тиньк, частково вибиті вікна, а на даху почали з’являтися рослини-самосіви. За словами вчителя історії місцевої школи Олександра Пукайла, палац збудували на межі XVIII-XIX століть.

"Він належав польським магнатам Любомирським, які були в тісних відносинах із Потоцькими. Потоцькі подарували цей палац пані Грім, яка була австріячкою за походженням. Вона проживала в цьому палаці до початку Другої світової війни. Тут цікаві легенди ходять навколо цього палацу. В ньому є тунель, який сполучає цей замок із замком Гербурта в Добромилі. Це непідтверджена легенда, це такі от припущення", — розповідає Олександр Пукайло.

Замок у Нижанковичах
Замок у Нижанковичах. Суспільне Львів/Ольга Іващук

За радянських часів, каже чоловік, у Нижанковичах створили навчальний заклад. У самому ж палаці облаштували кабінет директора та бібліотеку, а ще – квартири для працівників. Палац і досі належить місцевому ліцею.

"Ліцей був створений у 1960 році і від того часу він є на балансі Нижанковицького професійного ліцею. Занепад його почався у 90-х роках. Колись тут був адміністративний корпус, були навчальні кабінети. Коли почало текти з даху, ліцей не мав коштів на капітальний ремонт, і тоді були ті кабінети перенесені в інші приміщення. Для реставрації тут потрібні шалені кошти, а таких коштів у ліцею просто немає на даний час. Якщо б для потреб держави і для того, щоб його зберегти, відновити, ми можемо передати в іншу комунальну чи іншу власність", — каже керівник ліцею Володимир Сенейко.

Замок у Нижанковичах
Замок у Нижанковичах. Суспільне Львів

Зараз ліцей належить державі. Тож місцева громада не може виділяти гроші на його реставрацію, пояснює заступниця голови Добромильської міськради Тетяна Терлецька:

"Якщо би відбулася передача, скажімо, з державної власності в обласну, можна теоретично і практично шукати різні фонди. Зараз є дуже багато європейських програм, де можна пошукати і спробувати знайти інвестора, щоб залучити кошти для реставрації. Нам би цього дуже хотілося".

Палац у Нижанковичах є пам’яткою місцевого значення. Відтак, з керівництвом закладу уклали охоронний договір, каже директорка обласного департаменту архітектури Олена Василько.

"Згідно з цим охоронним договором було зобов’язано користувача розробити науково-проектну документацію щодо збереження і бачення збереження палацу і розробити паспорт упорядження фасадів даної будівлі. Але на сьогодні до департаменту на погодження дана документація не надходила. Кошти справді великі, тому що реставраційні розцінки є зазвичай набагато вищі, ніж при новому будівництві чи реконструкції. Але сьогодні, враховуючи, що Україна потенційно під загрозою, є дуже багато фондів, програм", — зазначає Олена Василько.

Фасад замку
Фасад замку. Суспільне Львів/Ольга Іващук

За її словами, в обласній адміністрації готові надати консультації Нижанковицькому ліцею щодо збереження пам’ятки. А також долучитися до співфінансування робіт, якщо там знайдуть грант чи іншу програму.

На початок