Потрібно майже 100 мільйонів гривень на реставрацію: у якому стані Свірзький замок на Львівщині

Потрібно майже 100 мільйонів гривень на реставрацію: у якому стані Свірзький замок на Львівщині

Свірзький замок на Львівщині – пам’ятка архітектури національного значення. У XX столітті він був пошкоджений внаслідок світових воєн, а згодом — через облаштування там радянської школи трактористів.

Більше про історію замку розповіла керівниця культурно-мистецького центру "Замок Свірж" Надія Согор.

"Замок був двічі пошкоджений під час Першої світової війни та Другої світової війни. Він був повністю відбудований власниками. Найбільшого занепаду замок якраз отримав під час Другої світової війни. І, власне, коли його покинули власники й прийшла радянська влада, тут була відкрита школа трактористів. Зараз замок ми позиціонуємо як культурно-мистецький центр, оскільки нам вдається вже третій рік поспіль влаштовувати тут різного типу заходи", — розказує Надія Согор.

Інтер'єр Свірзького замку, 5 квітня 2024
Інтер'єр Свірзького замку, 5 квітня 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук

У 1978 році замок передали Спілці архітекторів, але зараз організація не має достатньо грошей для його реставрації. Для відновлення Свірзького замку потрібно щонайменше 100 мільйонів гривень, тож на Львівщині шукають гранти або меценатів.

"У перші радянські часи тут заїжджала машина, ті борти "розпирало" – завозили якусь цеглу, ну і ті арки так є трохи понищені. Тому що такі були часи, так вони їздили. Далі ми хотіли б тут гідроізоляцію трішки поновити. Тепер бачимо обрамлення з дахів, як то кажуть, карнизи падають. Поміняти, нові ринви поробити, щоб водовідтік був кращий. Ми реставрацію робили, стеля вся збереглася. Тепер взяти цей паркет: ну, він свій час відслужив. У тій кімнаті гарний, а є таке, що треба вже ремонтувати. Камін можна відремонтувати, який є символіка тієї кімнати, як вітальня перше була. Він діючий, його треба поновити зверху донизу", — розповідає директор замку "Свірж" Володимир Мандзяк.

Свірзький замок, 5 квітня 2024
Свірзький замок, 5 квітня 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук

Зараз уже напрацьована концепція з реставрації замку та його ревіталізації, яка передбачає, що тут діятимуть виставкові зали, коворкінг, зони відпочинку. Вся робоча документація також вже зроблена – залишилося знайти гроші: програми, гранти чи меценатів, каже директорка обласного департаменту архітектури Олена Василько.

Свірзький замок, 5 квітня 2024
Свірзький замок, 5 квітня 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук

"На жаль, війна скоротила можливості фінансування з державного чи з обласного бюджету. І є пошуки просто міжнародних партнерів і грантових коштів. Близько до 100 мільйонів для того, щоби почати, старт такий, щоби зачепити всю покрівлю, дахові елементи конструкції, якісь такі першочергові заходи з водовідведення для того, щоб забезпечити його від подальшого руйнування", — каже Олена Василько.

Наразі замок у Свіржі відкритий для відвідувачів з травня по жовтень. Погуляти по території можна безкоштовно, а потрапити всередину – лише в супроводі екскурсовода, повідомила керівниця культурно-мистецького центру Надія Согор.

На початок