У Львівському апеляційному суді відбулося засідання у справі Ірини Фаріон: що відомо

У Львівському апеляційному суді відбулося засідання у справі Ірини Фаріон: що відомо

Оновлено

У Львівському апеляційному суді розпочали розгляд справи щодо поновлення на посаді Ірини Фаріон. Попереднє засідання перенесли через те, що на нього не прийшов представник Львівської політехніки. 9 травня на засіданні були присутні усі сторони.

Про це повідомила кореспондентка Суспільного із зали суду.

Раніше Галицький районний суд Львова відмовив Ірині Фаріон у поновленні на посаді професорки кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки. Вона подала апеляцію.

Під час засідання в апеляційному суді заслухали Ірину Фаріон та її адвоката, а також представника Львівської політехніки. Також суд ухвалив повністю переглянути запис програми "Рандеву з Яніною Соколовою", у якому Ірина Фаріон висловила думку щодо російськомовних українців і, зокрема, військовослужбовців.

"Я дуже рада, що сьогодні засідання мала такий повноводий характер, що мала можливість виступити і одна, і друга сторона. І що ми повністю подивилися це відео", – сказала Ірина Фаріон.

У Львівському апеляційному суді відбулося засідання у справі Ірини Фаріон: що відомо
Судове засідання у справі про поновлення на посаді Ірини Фаріон, 9 травня 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук

"Позивач виконує виховну функцію. Вона зобов’язана постійно бути прикладом високоморальної поведінки. А висловлювання щодо російськомовних військовослужбовців могли розколоти навіть думку всередині нашого університету. Відповідно вплив саме тих висловлювань ми вважали, що він буде негативний", – сказав під час судового засідання начальник юридичного відділу "Львівської політехніки" Андрій Мороз.

Після цього суд оголосив перерву у засіданні до 29 травня. Адже до справи мають долучити ще контракт Ірини Фаріон, а також довідку про заробітну плату.

Що відомо про скандал з Фаріон

 • 4 листопада вийшов ефір програми "Рандеву з Яніною Соколовою", де Фаріон розкритикувала російськомовних українських військових, зокрема з Третьої штурмової бригади (створена на базі добровольчого формування "Азов").
 • Вранці 7 листопада після інтерв'ю з мовознавицею уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець написав, що звернувся до Національної поліції України, СБУ та Нацради з питань телебачення і радіомовлення щодо дискримінації. Лубінець прямо не назвав прізвища Фаріон, однак його заява з'явилася на тлі скандалу з нею, який зараз обговорюють у соцмережах.
 • Також на одному із корпусів Львівської політехніки наклеїли листівки із закликами звільнити Фаріон, яка викладає у цьому навчальному закладі.
 • На сайті Львівської політехніки оприлюднили офіційну позицію навчального закладу. Там уточнили, що Львівська політехніка не несе відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом.
 • 9 листопада у Міністерстві освіти та науки України відреагували на скандал з Фаріон. І заявили, що підтримують вимоги студентів не співпрацювати з людьми, які не поважають захисників та захисниць. При цьому додали, що рішення про призначення та звільнення працівників ухвалює виш.
 • 13 листопада Фаріон опублікувала скріншот електронного листа від студента з Криму, який став на її бік у мовному скандалі, та не приховала його особисту інформацію.
 • На цей інцидент також відреагував Лубінець. Він наголосив, що звернувся до СБУ з відповідним зверненням, адже Фаріон не лише вчинила правопорушення, але й підіграла окупантам.
 • Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження за чотирма статтями, а також призначила низку експертиз щодо висловлювань і публікацій Фаріон.
 • 15 листопада мовознавицю звільнили з Національного університету "Львівська політехніка". Університет розірвав із нею трудову угоду.
 • 7 грудня 2023 року Ірина Фаріон подала позов до суду, щоби оскаржити рішення про її звільнення з Львівської політехніки. Мовознавиця вимагала визнати протиправним і скасувати наказ ректора про звільнення з посади професорки кафедри української мови, поновити її на посаді та стягнути з університету середній заробіток за весь період вимушеного прогулу.
 • 8 лютого справу в Галицькому районному суді Львова розглядав Віталій Стрельбицький, за правилами спрощеного позовного провадження — без виклику сторін. Ірині Фаріон відмовили у поновленні на посаді професорки кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки.
На початок