У Львові відновлюють реставрацію Собору святого Юра. Зокрема, на облаштування сходів обласна військова адміністрація виділила 6 мільйонів гривень. Крім того, на роботи в недобудованій школі в гірському селі уклали тендер на роботи на понад 80 мільйонів гривень.
Що кажуть у обласному управлінні капітального будівництва та якої думки про ці тендери громадські активісти, дізнавалося Суспільне.
Реставрація сходів Собору святого Юра
Собор святого Юра належить до світової спадщини ЮНЕСКО. Це – головний храм Львівської архиєпархії Української греко-католи́цької церкви.
Там планують облаштувати сходи при центральному вході. Для цього на прохання владики та митрополита з обласного бюджету вже виділили 6 мільйонів гривень, каже виконувач обов’язків начальника обласного управління капітального будівництва Роман Дуля.
"Загальна вартість робіт складає 31 мільйон. І це бентежить наше суспільство, скажімо так, що у військовий час такі кошти на церкву Юра. Але хочу сказати, що з цих коштів, які передбачені по проєкту, ми будемо виконувати роботи виключно в частині облаштування сходів у церкву Юра. Тому що дуже багато людей в зимовий час падають, травмуються і це необхідно виконати для наших людей", — каже в.о. начальника обласного управління капітального будівництва Роман Дуля.
За словами Романа Дулі, йдеться про облаштування сходів з поручнями на долішньому подвір’ї собору – обабіч пологого заходу. До робіт, каже він, приступлять на початку грудня.
Кореспонденти Суспільне телефонували до речника УГКЦ, але наразі офіційний коментар не вдалося отримати. Оскільки собор охороняється ЮНЕСКО, реставрацію потрібно погоджувати через Міністерство культури. А вже Мінкульт ставить до відома всесвітню організацію, каже директорка обласного департаменту архітектури Олена Василько.
"Безпосередній замовник робіт на цьому об’єкті звертається до Міністерства культури – оскільки об’єкт ще є й пам’яткою національного значення — щодо погодження науково-проєктної документації. Протягом 30 днів міністерство розглядає цю документацію і дає їй погодження або непогодження", — каже директорка обласного департаменту архітектури Олена Василько.
Будівельні роботи у школі в гірському селі
А це – недобудована школа на 360 учнів у гірському селі Нижня Яблунька. Її почали зводити ще у 2008 році, однак роботи призупинили. Зараз фундамент почало підтоплювати, тож є загроза зсуву ґрунту.
Відтак, обласне управління капітального будівництва оголосило тендер на понад 81 млн грн. У цю суму входить не лише вартість будівельних робіт, а й благоустрій, закупівля меблів, а ще – ризики та інфляція. Однак на першочергові роботи планують витратити значно меншу суму, запевняє Роман Дуля.
"Тільки в частині тій, яка є необхідної для даної школи. Це є підпірна стінка, це є усунення грибка, який кинувся по школі. Цього року виділено, якщо не помиляюся, 15 мільйонів. А для завершення школи з тими класами, які передбачені для навчання дітей, фактично буде близько 30 мільйонів. Якщо цього року було виділено 15 і на другий рік ще додатково 15, то думаю, що школа була би збудована", — каже в.о. начальника обласного управління капітального будівництва Роман Дуля.
Попередня школа у селі існувала до 2017 року, її знесли, а школярі перейшли в новобудову.
"Проєктант чи, можливо, підрядники почали будувати школу, не зробивши ніяких дренажів, водовідведень. У попередні роки було таке підтоплення, що вода заходила повністю у приміщення школи. Є загроза з того, що воно все спливе донизу, якщо не буде тої підпірної стінки", — каже директор Нижньояблунського опорного закладу освіти Василь Ляхович.
Попередня школа, яка існувала до 2017 року, її знесли і ми перейшли в оцю новобудову. Але незакінчене приміщення і не здане в експлуатацію.
14 листопада Львівська обласна рада на сесії ухвалила рішення щодо підтримки ЗСУ. Відтак, депутати обмежили непершочергові видатки під час воєнного стану, зауважує організатор мітингів "Спочатку дрони – потім стадіони" Святослав Літинський.
"На мою думку, на противагу рішенню Львівської обласної ради, Львівська ОВА починає ухвалювати рішення, які би було складно морально оскаржити. А, з другої сторони, вони би йшли всупереч рішенням обласної ради. Обласна рада сказала: якщо є об’єкти, на які будемо витрачати гроші, потрібно їх спочатку обговорити з обласною радою. Починається, звичайно, обурення людей, яке по суті починає бути скерованим на церкву. Церква до того по суті ніякого відношення не має, оскільки і роботи, і гроші проводить обласна адміністрація", — каже організатор мітингів "Спочатку дрони, потім стадіони" Святослав Літинський.
Святослав Літинський додає: у рішенні сесії Львівської облради від 14 листопада є чіткий перелік пріоритетних напрямків для видатків з обласного бюджету. Роботи з реставрацій шкіл чи соборів там не передбачені.