На Львівщині жителі села Краковець хочуть демонтувати пам'ятник радянському танкісту

На Львівщині жителі села Краковець хочуть демонтувати пам'ятник радянському танкісту

На Львівщині жителі села Краковець хочуть демонтувати пам'ятник радянському танкісту
. Фото: Суспільне Львів

У прикордонному селі Краковець на Львівщині частина місцевих мешканців хочуть демонтувати пам’ятник радянському танкісту. За словами ініціатора знесення Анатолія Кальницього, він уже пів року намагається зібрати усі необхідні документи.

Мирославові Струсу 90 років, чоловік народився і проживає у прикордонному із Польщею селі Краковець. Чоловік пригадує, пам’ятник Григорію Корюкіну та інші меморіальні плити поруч встановили у селі наприкінці 50-х років минулого сторіччя.

"У парку поховані КДБісти — 34 людини. Той Корюкін в танку згорів під Радимно, і привезли в такій металевій коробочці попіл того танкіста, казали, що він герой радянського союзу, сюди привезли і поховали", — розповідає житель Краковця Мирослав Струс.

Краковець
Житель Краковця Мирослав Струс. Фото: Суспільне Львів

Інший місцевий житель Анатолій Кальницький каже, пам’ятник радянського періоду потрібно знести. Цього хочуть вже півроку.

"9 лютого ми звернулися до керівництва Яворівського ОТГ, щоб розробити проєктну документацію на цю ділянку, для того, щоб знести цей пам’ятник, а тут поставити Православну церкву. Аж через місяць ми отримали відповідь, що тут пам’ятка архітектури і потрібно отримати дозвіл Міністерства культури", — говорить місцевий житель Анатолій Кальницький.

Краковець
Житель Краковця Анатолій Кальницький. Фото: Суспільне Львів

Секретарка робочої групи з питань декомунізації при Львівській ОВА Анна Герич каже, якщо в громаді хочуть знести пам’ятник, потрібно це питання винести на сесію місцевої ради чи виконавчий комітет, далі рішення скеровують в обласний департамент культури, а він вже у Мінкульт.

"Цю процедуру можна частково обійти, якщо пам’ятник є справді аварійним, а більшість з тих пам’ятників, які стоять, вони не доглядалися роками, і якщо вони перемальовувалися 7 разів різними фарбами, це не означає, що хтось їх рятував від корозії. Вони дуже часто є аварійними, тріснутими і розлітаються від кожного дотику. Громади тоді вирішують їх демонтувати, як аварійні об’єкти. Для цього просто скликають комісію, де є представник ДСНС, місцевої поліції і представник департаменту архітектури і цю пам’ятку або переносять, або забирають кудись в безпечне місце", — каже секретарка робочої групи з питань декомунізації Анна Герич.

Краковець
Радянський пам'ятник у Краковці. Фото: Суспільне Львів

За місяць на Яворівщині демонтували 6 радянських пам’яток. Про це у коментарі Суспільному розповів заступник міського голови Яворова Віталій Денега. За його словами, жодних письмових заяв чи звернень від мешканців Краковця щодо пам’ятника Григорію Корюкіну не надходило.

"Їм цікава ця ділянка під будівництво православної церкви, але це не можливо у зв’язку з тим, що та ділянка вже відведена під цвинтар і зареєстрована згідно з приписом прокуратури, що це має бути цвинтар. Щоб там була православна церква, дійсно її збудувати, тут питання не декомунізації. Тут питання і перепоховання, і ліквідації документації, що це є цвинтар. При надходженні якихось заяв від громадян або від інших державних органів влади, фігура буде демонтована, але цвинтар і поховання залишиться там і надалі", — говорить заступник міського голови Яворова Віталій Денега.

Краковець
Радянський пам'ятник у Краковці. Фото: Суспільне Львів

За словами секретарки обласної групи з питань декомунізації Анни Герич, у співпраці із громадами на Львівщині за пів року знесли понад 150 пам'яток радянського періоду, наразі більше 100 ще залишаються.

На початок