Волиньрада ухвалила рішення про заборону УПЦ МП в області

Волиньрада ухвалила рішення про заборону УПЦ МП в області

Доповнено
Волиньрада ухвалила рішення про заборону УПЦ МП в області
Сесійна зала Волинської обласної ради, 11 квітня 2023. Суспільне Луцьк

Депутати Волиньради проголосували за заборону діяльності Української православної церкви московського патріархату на території області, – повідомив кореспондент Суспільного з сесійної зали.

Також депутати підтримали текст звернення до вірян УПЦ із закликом розірвати будь-які зв’язки з російською православною церквою.

Проєкт рішення про заборону УПЦ МП на території Волині підтримали 54 депутати. Рішення ухвалили одноголосно.

Волиньрада ухвалила рішення про заборону УПЦ МП в області
Результати голосування. Фото: Волинська обласна рада

За що голосували депутати

  • Звернутися до президента із проханням визначити законопроєкт "Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій" невідкладним і позачергово розглянути його у Верховній Раді.
  • Заборонити діяльність Української православної церкви московського патріархату (офіційно зареєстрованої як Київська митрополія Української православної церкви) на території Волинської області.
  • Рекомендувати Волинській обласній військовій адміністрації розірвати договір оренди (користування) на комплекс споруд з релігійною організацією "Святогорський успенський зимненський ставропігіальний жіночий монастир Волинської області" та відповідні договори з іншими релігійними громадами УПЦ МП, що користуються храмами, які є пам’ятками архітектури.
Волиньрада ухвалила рішення про заборону УПЦ МП на Волині
Депутати Волинської обласної ради під час голосування. Суспільне Луцьк

Співавтор рішення – депутат Юрій Поліщук розповів Суспільному, що обранці звертаються до президента внести на розгляд до парламенту два законопроєкти – щодо заборони діяльності російської православної церкви та її структур в Україні. Також – щодо спрощення процедури переходу релігійних громад з московського патріархату до Православної церкви України.

"Також ми будемо звертатися до голови ОВА, щоб вони переглянули і розірвали договори оренди з тими релігійними організаціями московського патріархату, які користуються пам’ятками архітектури, зокрема, це Зимненський монастир і інші споруди, які є", – сказав депутат.

Коментар адвоката

За коментарем Суспільне також звернулося до адвоката. Зі слів Василя Самолюка, рішення обласної ради не має юридичної сили, оскільки забороняти діяльність релігійної організації може суд.

"Будь-які рішення органу місцевого самоврядування стосовно заборони будь-якої релігійної організації, в т. ч. УПЦ, є на даний час незаконним. Стосовно відібрання землі – тут потрібно розглядати кожну конкретну ситуацію, на підставі яких договорів, рішень ця земля передавалася. Якщо земля оформлялася на відповідні релігійні громади – тут також абсолютно безперспективно. Стосовно договорів користування конкретним майном – теж потрібно звертатися до конкретного договору. Але, як правило, в односторонньому порядку такі договори, якщо відсутні для цього підстави, визначені законом, теж не розриваються", – каже Василь Самолюк.

Суспільне намагалося отримати коментар щодо рішень обласної ради від представників Волинської єпархії УПЦ МП. Прессекретар Віктор Аніпко сказав телефоном, що перебуває за межами області, нічого не знає про це рішення та не може його прокоментувати. Він порадив звернутися в єпархію. Завідуючий канцелярією єпархії Паїсій Хомич сказав, що ці питання має коментувати прессекретар.

Що відомо

  • Напередодні депутати Рівненської облради на позачерговій сесії проголосували за заборону УПЦ МП на території області. Також вони звернулись до Кабміну із проханням припинити договори оренди з релігійними організаціями, які не виконують вимоги українського законодавства.
  • Як розповів у коментарі Суспільному головний спеціаліст з питань релігій та національностей обласної військової адміністрації Василь Гайдук, наразі на Волині зареєстровано 523 релігійні громади УПЦ МП. Від початку повномасштабної війни 49 парафій перейшли до ПЦУ.
  • 5 квітня депутати Волинської обласної ради звернулися до голови із клопотанням про заборону діяльності Української православної церкви і скликання позачергової сесії. Днем раніше На сайті обласної ради опублікували проєкт рішення "Про звернення депутатів Волинської обласної ради до Президента України, Кабінету Міністрів України щодо припинення договорів оренди чи користування з релігійними організаціями, які не виконують вимог законів України".
  • У вересні 2022-го на сесії Волинської обласної ради депутати звернулися до Кабміну, Верховної Ради України та Ради нацбезпеки і оборони України із проханням заборонити діяльність Української православної церкви Московського патріархату. В листопаді 2022-го подібне звернення, щодо заборони діяльності УПЦ МП, підтримали депутати Луцької міської ради.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.

На початок