Працівники комунального підприємства Київської області натрапили у лісосмузі на підозрілий предмет, схожий на вибухонебезпечний. Вони звернулися до рятувальників ДСНС.
Про це повідомляє Мобільний рятувальний центр швидкого реагування ДСНС України.
Зазначається, що на місце знахідки прибув піротехнічний розрахунок ДСНС. Фахівці з'ясували, що знайдений предмет — це бойова частина самоприцільного бойового елемента від касетної бомби РБК-500. Такі використовують російські війська.
"У встановленому порядку сапери знищили знахідку прямо на місці. Жодна людина не постраждала", — йдеться у повідомленні.
У поліції нагадують, що при виявленні підозрілого предмету категорично забороняється:
- торкатися і пересувати його
- заливати його рідинами, засипати ґрунтом або чимось його накривати
- користуватися поряд із ним засобами радіозв’язку, мобільними телефонами, адже вони можуть спровокувати вибух
- здійснювати на пристрій звуковий, світловий, тепловий чи механічний вплив, адже практично всі вибухові речовини отруйні та чутливі до механічних, звукових впливів та нагрівання.
У разі виявлення вибухонебезпечного предмета негайно повідомляти за номером 101 або 102.
Що відомо про касетні боєприпаси
Касетні боєприпаси (також відомі як касетні снаряди) є видом артилерійських або ракетних снарядів. Вони використовуються для завдання значних пошкоджень живій силі, техніці або інфраструктурі противника.
Це особливий вид снаряду, який наповнюють дрібними осколками, авіамінами, протитанковими, протипіхотними або запальними мінами. У ньому може міститися велика кількість маленьких бомб, які після детонації в повітрі розсипаються по всій зоні ураження.
Після завершення бойових дій залишки неспрацьованих касетних боєприпасів можуть залишатися і становити загрозу для цивільного населення. Міжнародне гуманітарне право містить обмеження щодо використання такого виду зброї.
Що відомо про вибухонебезпечні предмети у Києві та області
На Київщині місцеві жителі знайшли уламки російського безпілотника. Сапери, які прибули на місце, визначили, що знахідка — це рештки російського БпЛА "Гербера". Дрон вилучили для подальшого дослідження.
Лісник в Київській області натрапив на підозрілий предмет, схожий на частину дрона. Він одразу повідомив про знахідку фахівців. Піротехніки встановили, що це бойова частина безпілотного літального апарату "Герань-2".
Ще сапери Державної служби з надзвичайних ситуацій в Київській області вилучили російський безпілотник-приманку. Цей БпЛА не мав бойової частини й не становив загрози для жителів.
У Києві на дах приватного будинку впав російський безпілотник, який не здетонував. На місце події виїхали вибухотехніки столичного главку поліції, які розрядили бойову частину дрона та зняли його з даху. Ще один БпЛА впав на територію пустиря та так само не вибухнув.
З початку повномаштабного російського вторгнення у 2022 році і до січня цього року на території Київської області та столиці сапери ДСНС знешкодили понад 20 тисяч вибухонебезпечних предметів.
Що відомо про розмінування територій України
У вересні 2023 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що для повного розмінування України потрібно 37 мільярдів доларів і понад 10 тисяч саперів. У державі є тільки 3 тисячі фахівців. Партнери вже виділили 250 мільйонів доларів на розмінування.
У лютому 2024-го у ДСНС повідомляли, що в Україні потенційно замінованими залишаються 156 тисяч квадратних кілометрів.
На початку березня Мінекономіки України та компанія Palantir, яка спеціалізується на аналітиці великих даних, підписали угоду про партнерство для співпраці у гуманітарному розмінуванні територій. Зокрема документ передбачає розмінування України за допомогою технологій штучного інтелекту.
10 вересня прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів, що, за розрахунками українського уряду та експертів, Україні потрібно близько 10 тисяч саперів, щоб розмінувати за 5 років забруднені російськими мінами землі.
20 вересня Міноборони поінформувало, що від початку повномасштабної війни в Україні розмінували понад 5 тисяч квадратних кілометрів.