Перейти до основного змісту
Шойгу пригрозив Україні використанням касетних боєприпасів на полі бою

Шойгу пригрозив Україні використанням касетних боєприпасів на полі бою

У Росії пригрозили Україні використанням касетних боєприпасів
. Міністр оборони Росії Сергій Шойгу, фото: AP

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що у разі постачання Україні касетних боєприпасів російська армія почне їх застосовувати на полі бою. Про це пише прокремлівське видання Інтерфакс.

Шойгу назвав цей захід "вимушеним і відповідним", підкресливши, що зараз Росія "утримувалася і утримується" від застосування касетних боєприпасів, оскільки розуміє, "яку загрозу вони несуть мирному населенню".

"У разі постачання США касетних боєприпасів на Україну російські Збройні сили будуть змушені у відповідь використовувати аналогічні засоби проти ЗСУ", — заявив Шойгу.

При цьому українська влада заявляє, що з початку повномасштабної війни російська армія вже неодноразово застосовувала касетні боєприпаси. Москва це заперечує.

Що відомо про касетні боєприпаси

Касетні боєприпаси, також відомі як касетні снаряди, є видом артилерійських або ракетних снарядів. Касетні боєприпаси використовуються для завдання значних пошкоджень живій силі, техніці або інфраструктурі противника.

Касетний боєприпас — це особливий вид снаряду з тонкими стінками. Основним елементом касетного боєприпасу є головна снарядна частина. Цю форму наповнюють дрібними осколками, авіамінами, протитанковими, протипіхотними або запальними мінами. Одна касетна бомба може містити мінімум десять мін та дрібних деталей до них, які перебувають у спеціальних стінках-перегородках. Таким чином у бомбі міститься велика кількість маленьких бомб, які після детонації в повітрі висипаються та розсипаються по всій зоні ураження.

Касетні боєприпаси можуть бути використані в різних збройних системах, таких як артилерія, міномети, реактивні системи залпового вогню, авіаційна техніка. Вони здатні забезпечити ефективний удар по противнику на великій відстані.

Водночас використання касетних боєприпасів у бойових діях може мати серйозні гуманітарні наслідки. Після завершення бойових дій залишки неспрацьованих касетних боєприпасів можуть залишатися в зоні бойових дій і становити загрозу для цивільного населення.

Міжнародне гуманітарне право містить обмеження щодо використання касетних боєприпасів, особливо у великих населених районах, де вони можуть завдати значну шкоду цивільному населенню.

Конвенція щодо заборони касетних боєприпасів набула чинності у 2010 році. Вона забороняє використання, виробництво і накопичення запасів касетних боєприпасів в 123 державах, які є її учасниками або підписантами. Сполучені Штати, Росія і Україна не підписали угоду.

У міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch попереджають, що застосування касетних боєприпасів несе більше ризиків для цивільного населення, аніж матиме ефект у боротьбі з російською агресією.

Водночас в Організації Об'єднаних Націй раніше повідомляли, що Росія неодноразово використовувала касетні боєприпаси у війні проти України. За даними ООН, внаслідок застосування касетних боєприпасів в Україні загинули 215 мирних жителів і ще 474 отримали поранення лише станом на серпень 2022 року.

Конвенція про касетні боєприпаси набула чинності в 2010 році і забороняє використання, виробництво та накопичення запасів касетних боєприпасів у 123 державах, які є сторонами або підписантами. США, Росія та Україна не підписали договір. Повідомляється, що і російські, і українські сили вже застосовували на полі бою касетні боєприпаси.

Топ дня

Вибір редакції

На початок