Сьогодні, 25 серпня 2024 року, у Бучі Київської області відбулося освячення храму святого апостола Андрія Первозваного. Урочисту літургію очолив предстоятель Православної церкви України, митрополит Епіфаній. Поблизу храму, під час російської окупації, тут була найбільша братня могила у місті. Нині ж — стіна пам'яті з іменами загиблих та померлих бучанців.
Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.
Верхній храм церкви Андрія Первозванного у Бучі мав бути освяченим ще у серпні 2022 року, але цей задум перервало повномасштабне вторгнення росіян.
Це важливий день для релігійної громади Бучі, сказала нашим кореспондентам відвідувачка храму.
"Це надзвичайно світла оселя, яка спонукає часто сюди ходити. Приємно бути тут на службі. Сьогодні щемливе сьогодні свято для Бучі. Ми довго чекали освячення цієї церкви", — зазначила парафіянка.
Участь в освяченні храму взяли також політики та дипломати. Зокрема, перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко та посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс.
"Для мене це дуже велика честь бути з вами сьогодні, у цей важливий момент для відновлення Бучі. Я з колегами, послами, нашими міністрами, з представниками королівської родини Британії я часто бував тут. Я хочу подякувати настоятелю храму Андрію і вашій спільності за важливу місію — свідчити про злочини агресора і шанувати пам'ять жертв агресії тут у Бучі", — сказав Мартін Гарріс.
Храм святого Андрія Первозваного — місце, яке стало символом трагедії й нескореності для усього світу, розповів заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко.
"Цей храм став найвідомішим у світі храмом України, але це відбулося не з його волі, не тому, що цей храм має якесь історичне значення. Таким його зробили злочинні дії російської недофедерації, яка фактично влаштувала геноцид у Бучі.... храм став місцем братньої могили містян, закатованих росіянами", — наголосив Корнієнко.
Панахидою у храмі присутні вшанували пам'ять 509 загиблих бучанців, які були закатовані під час окупації.
Під час окупації міста армією РФ на території храму знайшли свій тимчасовий спочинок тіла 116 мирних жителів Бучі. На території храму нині розташований меморіал — стіна памʼяті з іменами загиблих та померлих під час окупації бучанців.
Блаженніший митрополит Київський Епіфаній вручив подяки 16 військовослужбовцям добровольчо-територіальної оборони міста. Настоятель храму, отець Андрій отримав особисту відзнаку від митрополита — іменний хрест. Орденами також відзначили людей, які брали участь у будівництві храму.
Що відомо про окупацію і звільнення Бучі від військ РФ
Буча була в окупації 33 дні. Російські військові на важкій техніці потрапили до Бучі зранку 27 лютого. Того ж дня ракета потрапила у житловий будинок, а міський голова Анатолій Федорук повідомив про перших загиблих.
Російські війська залишили місто 31 березня 2022 року. Увечері 2 квітня у Міністерстві оборони офіційно повідомили, що усі населені пункти Київської області звільнили від російських військових.
Коли після звільнення Бучі журналісти та українські військові потрапили в місто — там виявили факти масових убивств, деякі тіла були просто на вулиці, деякі — зі зв'язаними за спиною руками. Україна офіційно закликала світ доєднатись до розслідування вбивств мирних людей в Бучі. 14 квітня минулого року прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто відвідав Бучу.
8 квітня 2022 року у місті Буча Київської області почали ексгумацію тіл з братської могили біля церкви Андрія Первозванного і всіх святих, щоб ідентифікувати людей та встановити обставини їхньої смерті.
Приватна американська компанія Maxar Technologies повідомила, що перші ознаки братської могили біля церкви Андрія Первозванного і всіх святих у Бучі були зафіксовані на супутникових знімках ще 10 березня 2022 року.
Правоохоронці зафіксували понад 9 тисяч воєнних злочинів, які армія РФ скоїла під час окупації Бучанського району Київщини. Загинули більше 1 700 цивільних людей, із них близько 700 у Бучі. Протягом 2022 року правоохоронцям вдалося ідентифікувати 91 російського військового, які чинили воєнні злочини.
У ЗСУ заявили, що знищили російських військових, які катували цивільних у Бучі.