Київські митники вилучили латиномовну книгу 1749 року та самовар для знаті ХІХ століття

Київські митники вилучили латиномовну книгу 1749 року та самовар для знаті ХІХ століття

Латиномовна книга природознавця Йогана Георга Гмеліна
Другий том латиномовної праці німецького природознавця Йогана Георга Гмеліна "Flora Sibirica sive Historia Plantarum Sibiriae". Київська митниця/Facebook

Київські митники запобігли незаконному пересиланню за кордон культурних цінностей. Це старовинне латиномовне академічне видання авторства німецького природознавця та самовар, виготовлений в одиничному екземплярі.

Про це повідомляє у Facebook пресслужба Київської митниці.

Зазначається, що об'ємну книгу з очевидними ознаками старовини київські митники виявили під час митного контролю міжнародного поштового відправлення, яке пересилали із Запоріжжя до Ірландії. Старовинний самовар прямував з Харкова до Німеччини. Вилучені речі митники відправили на експертизу до Національного музею історії України.

У Києві
Другий том латиномовної праці німецького природознавця Йогана Георга Гмеліна "Flora Sibirica sive Historia Plantarum Sibiriae". Київська митниця/Facebook

Як визначили експерти, книга — це другий том латиномовної праці німецького природознавця Йогана Георга Гмеліна "Flora Sibirica sive Historia Plantarum Sibiriae". Вона видана у 1749 році у друкарні петербурзської Академії наук. Книга містить, зокрема, опис і класифікацію рослин Сибіру та гравюри з детальним зображенням цих рослин. Оригінальна обкладинка і палітурка видання втрачені.

У Києві
Другий том латиномовної праці німецького природознавця Йогана Георга Гмеліна "Flora Sibirica sive Historia Plantarum Sibiriae". Київська митниця/Facebook

"Дане видання — це результат десятирічної експедиції до Сибіру німецького природознавця, профессора та дійсного члена петербурзської Академії наук Йогана Гмеліна. Книга має унікальне культурне та історичне значення, позаяк професор мав репутацію ретельного дослідника-природознавця", — йдеться у повідомленні.

У Києві
Самовар для знаті ХІХ століття. Київська митниця/Facebook

Самовар теж є цінним предметом. Він був виготовлений за індивідуальним замовленням в одному екземплярі для знаті ХІХ століття в Російській імперії.

"Він дуже філігранно виконаний — декорований звисаючими гірляндами бордюр, з фігурними прорізами. Окрім цього, на тулубі самовара у фігурному щитку, оздобленому стрічками, вигравійована монограмма "МЩ" з графською короною. Хоча самовар і не повної комплектації (за два століття втрачено, зокрема, ключ крану та кришку), проте експерти визначили, що він має культурну та історичну цінність", — йдеться у повідомленні.

У Києві
Гравіювання на самоварі для знаті ХІХ століття. Київська митниця/Facebook

Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних цінностей за кордон потрібні дозвільні документи. Таких документів митникам надано не було. Книгу та самовар вилучили.

Що відомо про спроби вивезення історичних на культурних цінностей з України

Київські митники виявили палеонтологічну скам'янілість юрського періоду, яку хотіли переправити до США. Це — панцир морського їжака, віком близько 161-165 млн років. З позиції палеонтолога, це — ексклюзив.

Також столичні митники виявили у міжнародному поштовому відправленні старовинні знаряддя праці часів ХІІ-XІV століть. Їх намагалися доставити із Київської області до Сполучених штатів Америки.

Запобігли митники і незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.

З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу. Ще митники конфіскували монети часів Римської імперії, які відправляли до США, Канади та Чилі.

Ще київські митники запобігли вивезенню з України старожитностей віком до 300 років. Археологічні знахідки часів пізнього середньовіччя пересилалися як запчастини до сільгосптехніки.

На митниці вилучили посилку, заповнену культурними та історичними цінностями. Там виявили українські скульптурки, колекцію документів і старовинні фото. Також камені віком 407 мільйонів років з відбитками давніх вимерлих риб знайшли у відправленні, яке прямувало до США.

У Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.

Упродовж 2023 року Київська митниця вилучила з міжнародних посилок 2600 предметів, що належать до культурних цінностей. Їх намагались незаконно вивезти з України, а тепер передадуть музеям.

Київські митники вилучили із міжнародних відправлень українські порцелянові скульптурки, які мають культурну та історичну цінність. Вони виготовлені в різні роки в минулому столітті, серед них є рідкісні.

На початок