Хотіли переправити за кордон: київські митники вилучили рідкісні скульптурки

Хотіли переправити за кордон: київські митники вилучили рідкісні скульптурки

Українські порцелянові скульптурки
Українські порцелянові скульптурки, які хотіли переправити за кордон. Київська митниця/Facebook

Київські митники вилучили із міжнародних відправлень українські порцелянові скульптурки, які мають культурну та історичну цінність. Вони виготовлені в різні роки в минулому столітті, серед них є рідкісні.

Про це повідомляє у Facebook пресслужба Київської митниці.

Зазначається, що митники вилучили шість порцелянових статуеток у п'яти міжнародних посилках. Їх хотіли переслати до Ізраїлю, Болгарії, Німеччини та США. Три з п'яти посилок надіслав один і той самий відправник з Чорноморська, інші відправлялися із Запоріжжя та Києва.

"Судячи з декларацій, за кордон прямували "сучасні вироби". Однак під час митного контролю міжнародних поштових відправлень митники звернули увагу, що шість виробів не схожі на сучасні, тому скерували їх до Національного музею історії України", — йдеться у повідомленні.

За висновками експертів — порцелянові скульптурки мають культурну та історичну цінність. Виготовлені вони в радянський час на українських порцелянових виробництвах, яких вже не існує.

Зокрема, скульптурки "Юний геолог" та "Одарка" — ранні та рідкісні роботи, виготовлені за моделями Владислава Щербини, головного художника Київського експериментального кераміко-художнього заводу. Третя скульптурка цього ж майстра — "Вдовицю я любив".

У Києві
Українські порцелянові скульптурки, які хотіли переправити за кордон. Київська митниця/Facebook

Скульптурка "Олег Попов з півнем" виготовлена на тому ж заводі за моделлю майстрині Ольги Рапай, роботи якої зберігаються в багатьох музеях України та за кордоном. Експерти також ідентифікували скульптурку "Солоха та дяк", яка виготовлялася на Київському заводі на експорт лімітованою серією. Автора цієї композиції не встановлено.

У Києві
Українські порцелянові скульптурки, які хотіли переправити за кордон. Київська митниця/Facebook

Шоста скульптурка "Хлопчик на санчатах", рідкісна статуетка, виготовлена на Городницькому порцеляновому заводі за моделлю провідного скульптора Раїси Марчук. Згідно чинного законодавства України, на вивезення культурних цінностей за кордон потрібні дозвільні документи. Таких документів митникам надано не було.

Що відомо про спроби вивезення історичних на культурних цінностей з України

Київські митники виявили палеонтологічну скам'янілість юрського періоду, яку хотіли переправити до США. Це — панцир морського їжака, віком близько 161-165 млн років. З позиції палеонтолога, це — ексклюзив.

Також столичні митники виявили у міжнародному поштовому відправленні старовинні знаряддя праці часів ХІІ-XІV століть. Їх намагалися доставити із Київської області до Сполучених штатів Америки.

Запобігли митники і незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.

З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу. Ще митники конфіскували монети часів Римської імперії, які відправляли до США, Канади та Чилі.

Ще київські митники запобігли вивезенню з України старожитностей віком до 300 років. Археологічні знахідки часів пізнього середньовіччя пересилалися як запчастини до сільгосптехніки.

На митниці вилучили посилку, заповнену культурними та історичними цінностями. Там виявили українські скульптурки, колекцію документів і старовинні фото. Також камені віком 407 мільйонів років з відбитками давніх вимерлих риб знайшли у відправленні, яке прямувало до США.

У Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.

Упродовж 2023 року Київська митниця вилучила з міжнародних посилок 2600 предметів, що належать до культурних цінностей. Їх намагались незаконно вивезти з України, а тепер передадуть музеям.

На початок