Перейти до основного змісту
На Київщині планують встановити меморіальну дошку Василю Стусу

На Київщині планують встановити меморіальну дошку Василю Стусу

В Ірпені на Київщині планують встановити меморіальну дошку поету та дисиденту Василю Стусу.

Про це повідомляє у Telegram засновник Товариства "Відважних" Володимир Карплюк.

За його словами, цього року на одному з будинків в Ірпені по вулиці Василя Стуса встановлять меморіальну дошку, присвячену поетові. Її розробив Данило Жиліховський, студент Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. Він поєднав експресивний горельєф з текстом у форматі графіті.

Зазначається, що композицію студент розмістить на фоні стандартної радянської плитки чи бетонної стіни, щоб підкреслити бекґраунд письменника, який жив та працював в умовах цензури, оточений комуністичними реаліями.

"Я взяв для прикладу перші відомі рядки, які спали на думку і цікаво вписалися в композицію. Вважаю доцільним взяти характерний зразок творчості поета замість стандартного "проживав тут з ... по ... рік", щоб підштовхнути людей до ознайомлення з доробком автора", — сказав Жиліховський.

Раніше повідомлялося, що Меморіальну дошку та бюст поету і дисиденту Василю Стусу хочуть установити на будинку, де він жив у Києві, на вулиці Чорнобильській, 13-А. Спільнота "Солом'янські котики" влаштувала збір коштів. Ідея пам'ятника виникла минулого року, її підтримали син шістдесятника Дмитро Стус, жителі будинку й Святошинська РДА.

Хто такий Василь Стус

Василь Стус — поет-шістдесятник, перекладач, літературознавець та літературний критик, правозахисник, член Української гельсінської групи. Він був одним із найактивніших представників українського дисидентського руху. Брав участь в акції протесту в київському кінотеатрі "Україна" в 1965 році на прем'єрі стрічки "Тіні забутих предків" Сергія Параджанова.

У 1991 році його посмертно нагородили премією імені Тараса Шевченка, а у 2005 році надали звання "Герой України". У вересні 2023 року на сервісі Takflix з'явилася документальна драма "Ваш Василь".

У фільмі з'являються син Василя Стуса Дмитро, його сестра Марія, Іван Драч, Левко Лук'яненко та Василь Овсієнко, який сидів зі Стусом в одній камері. А також використано вірші й листи поета, матеріали слідчих справ і архівні кадри.

Топ дня

Вибір редакції

На початок