"Герої не раби": у Києві рідні військових вимагають встановлення чітких термінів служби

"Герої не раби": у Києві рідні військових вимагають встановлення чітких термінів служби

Демобілізація і встановлення чітких термінів служби
Акція на підтримку демобілізації і встановлення чітких термінів військової служби. Київ, 8 червня 2024 року. Суспільне Київ/Дарина Коломієць

У суботу, 8 червня, у двадцяти містах України вдванадцяте відбувся пікет на підтримку демобілізації та встановлення чітких термінів служби. У Києві кількадесят людей зібралися на Майдані Незалежності.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.

Родичі військових тримали в руках плакати з гаслами, зокрема "Він — мій герой, а не ваш раб", "Не буде строку служби — не буде добровольця", "Терміни служби — це необхідність", "Герої не раби".

У Києві рідні військових вимагають встановлення чітких термінів служби
Учасники акції створили "квиток на війну" без кінцевого терміну служби. Київ, 8 червня 2024 рік. Суспільне Новини/Дарина Коломієць

Не вперше до акції приєднався 11-річний Михайло. Його батько Роман воює від початку повномасштабного вторгнення, а додому приїжджає вкрай рідко. Тому хлопчик разом з мамою вимагають встановлення чітких термінів служби.

Рідні військових вимагають встановлення чітких термінів служби
11-річний Михайло з мамою на акції за встановлення чітких термінів служби. Київ, 8 червня 2024 року. Суспільне Новини/Дарина Коломієць
"Хочу, щоб мій тато повернувся додому, а ті, хто зараз гуляють в Києві, щоб вони пішли на війну. Я люблю грати з татом у футбол, гуляти. Я його дуже люблю. Останній раз у березні він приїхав у відрядження, ми з ним встигли пограти в настільні ігри і трохи провести часу разом. Важливо виходити (на такі акції — ред.) щоб в країні щось мінялося, бо якщо ми будемо сидіти і чекати, то нічого не поміняється" , — сказав Суспільному Михайло.
У Києві рідні військових вимагають встановлення чітких термінів служби
Дарина Стеценко на акції за встановлення чітких термінів військової служби. Київ, 8 червня 2024 рік. Суспільне Новини/Дарина Коломієць

На думку учасників акції, відсутність чітких термінів служби негативно впливає на мобілізацію в країні.

"Щоб мобілізовані, які тільки будуть поступати в лави ЗСУ, розуміли, що країна їх чекає назад героями та живими. Чіткі терміни служби потрібні і для тих, хто зараз два роки знаходиться в зоні бойової дій, щоб вони розуміли, що також їх чекають і вони повернуться додому", — каже Анастасія Стеценко.

Її чоловік до початку повномасштабного вторгнення Росії був актором. У лавах ЗСУ служить понад 36 місяців і вже дуже втомився.

"Як любить казати народ, що військові повинні служити. Нехай суспільство розуміє, що там і інженери, і вчителі, і музиканти, і актори, і різні діячі усіх напрямків", — зазначає Анастасія.
У Києві рідні військових вимагають встановлення чітких термінів служби
Катерина — учасниця акції за чіткі терміни військової служби. Київ, 8 червня 2024 року. Суспільне Новини/Дарина Коломієць
"Я дуже втомилася жити без чоловіка, моя туга мене душить. Я не вмію жити сама. Я не для того виходила заміж, щоб чекати його три роки з війни і милуватися хлопцями, які відпочивають на Хрещатику", — розповідає учасниця акції на Майдані Незалежності Катерина.

Жінка вже понад два роки чекає чоловіка з війни. Він їй розповідав, що лише протягом останніх два тижні втратив у боях трьох побратимів. Поповнення у бригаді немає, а тим часом лінія фронту розтягується і росіяни просуваються, каже Катерина.

"Прав у чоловіка наразі не має, бо він не може звільнитися, не може піти у відпустку, він не може полікуватися, він не бачить своїх дітей, свою дружину. Якщо наше суспільство думає, що воно (війна — ред.) минеться — воно не минеться. Я з 2014 року всю війну дивилася по телевізору і думала, що воно мене не стосується. А як виявилося, стосується. І війна стосується кожного. І рано чи пізно ми всі будемо воювати, і питання — під чиїм прапором", — каже Катерина.
У Києві рідні військових вимагають встановлення чітких термінів служби
Учасники акції за встановлення чітких термінів служби. Київ, 8 червня 2024 рік. Суспільне Новини/Дарина Коломієць

11 квітня Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт про мобілізацію без норми про звільнення військових. Вилучення норми про демобілізацію із законопроєкту ініціював головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський і підтримав міністр оборони Рустем Умєров. Питання демобілізації мають розглянуті в окремому законопроєкті.

У Міністерстві оборони повідомили, що законопроєкт про демобілізацію вже в роботі, і протягом найближчих місяців з'явиться версія, яка потрапить до парламенту.

На початок