Роботи йдуть за графіком: у Софії Київській триває реставрація останнього хреста

Роботи йдуть за графіком: у Софії Київській триває реставрація останнього хреста

Софійський собор у Києві: триває реставрація останнього хреста для Софії Київської
Реставрація хреста Софійського собору, Київ, 22 травня 2024 р. Вадим Кириленко/Facebook

Триває реставрація хреста з центрального купола Софійського собору в Києві. Роботи з виготовлення нового каркасу виконані більш ніж на 60%.

Про це написав у Facebook перший заступник гендиректора Національного заповідника "Софія Київська" Вадим Кириленко.

За його словами, майстри виконали більше половини робіт з монтажу нового каркасу хреста. Його виготовили з нержавіючої сталі замість металевої основи 1970-х років, яка була в аварійному стані через вплив корозії.

Також фахівці почали реставрацію оздоблення ("сорочки") хреста (ХVІІІ ст.) Наразі оновили металеве різьблення східної площини облачення і почали реставрацію західної площини.

"Роботи проводимо без відхилення щодо запланованого графіку та виключно коштом меценатів", — зазначив Вадим Кириленко.

Раніше під час огляду хреста з центрального купола Софії Київської виявилося, що його каркас був зроблений у 70-х роках, але довкола нього збереглася старовинна чеканна поверхня. Після усунення дефектів оригінальне облачення повернеться на своє місце в конструкції хреста.

Перед початком реставраційних робіт фахівці виконали детальні обміри, хіміко-технологічний аналіз і зробили 3D-модель пам'ятки з усіма її пошкодженнями.

Що відомо про плани реставрації покрівлі і хрестів Софійського собору

У січні 2022 року через сильний буревій у Києві з південно-східного купола Софійського собору впав хрест. Новий, вагою 100 кг, виготовили вже після початку повномасштабної війни коштом мецената, освятили і встановили на баню собору в листопаді минулого року.

Після падіння одного з хрестів експерти провели технічний огляд покрівлі Софійського собору. Фахівці дійшли висновку, що вона перебуває в аварійному стані. Через застаріле кріплення та обшивку інші хрести теж могли зірватись і пошкодити куполи. Зазначалося, що незадовільний стан покрівлі загрожує цілісності унікальної пам'ятки.

У жовтні 2023 року Національний заповідник "Софія Київська" на електронній платформі "Прозорро" оголосив тендер на реставрацію покрівлі, конструктивних систем та позолоту куполів Софійського собору.

На ці цілі запланували спрямувати понад 79 млн грн. Джерелами фінансування у документах вказувались державні і благодійні кошти, а також спеціальний фонд.

Після критики громадськості у заповіднику пояснили, що виконання робіт із реставрації розраховане на 5 років, тобто – до кінця 2028-го. Цьогоріч із держбюджету передбачили виділити 2 млн грн лише на аварійні роботи — заміну кріплення хрестів та їх встановлення.

Із куполів Софійського собору в Києві 5 грудня 2023 року почали знімати хрести для подальшої реставрації. П'ять відновлених хрестів для Софійського собору 7 грудня освятив предстоятель ПЦУ Епіфаній. Їх повернули на куполи святині ще до святкування Різдва 25 грудня 2023 року. Наразі шість із семи хрестів Святої Софії пройшли процедуру реставрації.

Софія Київська — визначна пам'ятка історії та архітектури України, розташована на Софійській площі Києва. Одна з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. Входить до переліку об'єктів спадщини ЮНЕСКО.

На початок