"Мовчання та полон вбивають": у Києві відбулася акція на підтримку військовополонених

"Мовчання та полон вбивають": у Києві відбулася акція на підтримку військовополонених

Акція в Києві на підтримку військовополонених, Азовсталь
Учасники акції в Києві на підтримку військовополонених, 21 квітня 2024 року. Фото: Ліля Гончарук/Суспільне

Сьогодні, 21 квітня, у Києві традиційно відбулася акція на підтримку полонених. Люди зібралися у Подільському районі міста.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Рідні та близькі вийшли на вулиці міста із плакатами, де закликають повернути усіх полонених додому. Наразі зібралося понад 200 людей.

У Києві
Акція в Києві на підтримку військовополонених, 21 квітня 2024 року. Фото: Ліля Гончарук/Суспільне

Одна з учасниць акції Юля каже, що сьогодні прийша на таку подію вперше. Вона почула інформацію від знайомих. Її друг — один із захисників "Азовсталі". Наразі вона немає про нього ніяких відомостей.

"Я вважаю, що це мінімальне, що ми можемо зробити і ми не повинні мовчати. Чим більше людей будуть підтримувати цей рух, тим більше інших людей будуть чути і долучатися до нього. Я дуже рада, що сьогодні, попри погоду, так багато свідомих людей, які прийшли підтримувати", — сказала Юля.

"Мовчання та полон вбивають": в Києві відбулася акція на підтримку військовополонених
Акція в Києві на підтримку військовополонених, 21 квітня 2024 року. Фото: Ліля Гончарук/Суспільне

Ще один із учасників акції Максим розповів, що має багато знайомих, які зараз знаходяться у полоні. Один із них — Макс, який загинув у 2022 році.

"Немає іншого вибору, як приходити сюди. Тільки воювати або захищати на суспільному рівні", — каже Максим.

"Мовчання та полон вбивають": у Києві відбулася акція на підтримку військовополонених
Акція в Києві на підтримку військовополонених, 21 квітня 2024 року. Фото: Ліля Гончарук/Суспільне

Марія розповіла, що її чоловіка взяли у полон у Маріуполі під час вуличних боїв. Він пару разів телефонував і казав, що живий, але 15 березня зв'язок зник. Жінка пізніше дізналася, що він у полоні.

"Варто виходити (на такі акції — ред.), щоб всі не забували. Це вже тягнеться скільки років, їм потрібна наша допомога, наша підтримка. Вони там стояли за нас, а ми зараз за них стоїмо", — сказала Марія.

14 квітня в Києві близько тисячі людей зібрались на акцію підтримки військовополонених біля метро "Арсенальна". 7 квітня, кілька сотень людей теж вийшли на акцію "Не мовчи, полон вбиває" на Софійську площу. А 6 квітня в центрі столиці проходила акція на підтримку цивільних полонених.

Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні

8 лютого 2024 року Україна провела 51-й обмін військовополоненими — повернула з російського полону 100 людей. Серед врятованих військовослужбовців були 49 воїнів Національної гвардії України, 25 прикордонників, 26 військовослужбовців ЗСУ, зокрема 11 тероборонців. Попередній обмін полоненими відбувся 31 січня. Тоді додому повернулися 180 рядових і сержантів, а також 27 українських офіцерів.

3 січня за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів Україна повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це був найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін.

Наприкінці листопада минулого року з'явилось повідомлення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що РФ призупинила обміни військовополоненими. Так Кремль хоче вплинути на українців й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням.

Президент Володимир Зеленський на початку грудня заявив, що обміни полоненими з Росією тривають. Часто вони відбуваються не публічно, а іноді безпосередньо на полі бою.

За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада 2023 року перебували 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.

У липні 2023 року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебувають понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні на той час вдалося повернути 144 людини.

На початок