Хотіли переслати до США: митники вилучили п'ять старовинних ікон

Хотіли переслати до США: митники вилучили п'ять старовинних ікон

ікона, яку хотіли переслати до США
"Образ святого пророка Іллі" ХІХ ст., ікона, яку хотіли переслати до США. Фото: Київська митниця/Facebook

Київські митники запобігли незаконному вивезенню за кордон п'яти старовинних ікон кінця ХІХ-початку ХХ століття. Їх знайшли у трьох міжнародних посилках, які прямували до США.

Про це повідомляє у Facebook пресслужба Київської митниці.

Зазначається, що ікони, які хотіли переслати із Кропивницького до США, виглядали старовинними. Митники направили частину до Національного художнього музею України, а частину — до Національного музею історії України. Як визначили фахівці — всі ікони мають культурну та історичну цінність.

Хотіли переслати до США: митники вилучили п'ять старовинних ікон
"Святий Миколай Чудотворець" початку ХХ століття, ікона, яку хотіли переправити до США. Фото: Київська митниця/Facebook

У митниці поінформували, що із п'яти ікон, які передали на дослідження, одну експерти ідентифікували як "Святий Миколай Чудотворець" початку ХХ століття. Святиню можна віднести до знаменитої Борисівської іконописної школи. Слобода Борисівка, де виготовлена ікона, колись — великий іконописний осередок на українській Слобожанщині, а нині — історико-культурне явище.

"Борисівські ікони вважаються унікальними за рахунок оригінальності техніки іконопису, декору, іконографічного трактування. Другу експертами визначено як старообрядницьку металеву ікону "Образ святого пророка Іллі" ХІХ ст., прикрашену блакитною емаллю", — йдеться у повідомленні.

На Київщині
"Воскресіння Господнє" кінця ХІХ ст., ікона, яку хотіли переслати до США. Фото: Київська митниця/Facebook

Також фахівцями визначено ікону "Воскресіння Господнє" кінця ХІХ ст., яка виготовлена в техніці сріблення. Решта дві — ікони "Святий Архангел Михаїл" кінця ХІХ-початку ХХ ст. та "Святий Іоанн воїн" початку ХХ століття — виготовлені в іконописно-ремісничих майстернях за встановленим зразком відповідно до іконографічних канонів в Російській імперії.

На Київщині
"Святий Архангел Михаїл" кінця ХІХ-початку ХХ ст. та "Святий Іоанн воїн" початку ХХ ст. Київська державна митна служба України

Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних та історичних цінностей за кордон потрібні дозвільні документи Міністерства культури України. Таких митникам надано не було, тож ікони вилучили.

Що відомо про спроби вивезення історичних на культурних цінностей з України

Столичні митники виявили у міжнародному поштовому відправленні старовинні знаряддя праці часів ХІІ-XІV століть. Їх намагалися доставити із Київської області до Сполучених штатів Америки.

Запобігли митники і незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.

З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу. Ще митники конфіскували монети часів Римської імперії, які відправляли до США, Канади та Чилі.

Також київські митники запобігли вивезенню з України старожитностей віком до 300 років. Археологічні знахідки часів пізнього середньовіччя пересилалися як запчастини до сільгосптехніки.

На митниці вилучили посилку, заповнену культурними та історичними цінностями. Там виявили українські скульптурки, колекцію документів і старовинні фото. Також камені віком 407 мільйонів років з відбитками давніх вимерлих риб знайшли у відправленні, яке прямувало до США.

У Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.

Упродовж 2023 року Київська митниця вилучила з міжнародних посилок 2600 предметів, що належать до культурних цінностей. Їх намагались незаконно вивезти з України, а тепер передадуть музеям.

На початок