"Три ковдри зверху — так спимо". Як на Київщині зимують у модульних будинках

"Три ковдри зверху — так спимо". Як на Київщині зимують у модульних будинках

Модульні будинки у Бучі
Польські модульні будинки у Бучі, Київська область, 1 червня 2022. Фото Володимир Іванов / УНІАН

18 модульних містечок нині діють на Київщині, повідомили Суспільному в обласній військовій адміністрації. Поселення розраховані на майже 5000 людей. Це — переселенці й ті, хто втратив домівки під час окупації регіону. Зайняті містечка — на 95%. Як зимують в модульних будинках та чи відновлюють знищені росіянами домівки — розповідає Суспільне.

"Я вже ялинку купила, думала, переїдемо у свій дім"

— Квартира-студія в нас така, бачите, — впускає нас в модульний будинок власниця одного з них, Ганна. — Я ще в чоботах в хаті, постійно бігаю туди-сюди. Вже привикли, змирились, та й живемо.

До повномасштабного вторгнення у Ганни з родиною був будинок у Бучі — спальня, кімнати доньки та внучки, гараж на подвір'ї. А потім росіяни окупували місто.

— "Орки" приходили до нас додому, щось шукали. З міста випустили тільки через маленьку внучку, напевно шкода стало дитину. Воно настільки страшно. Нині закриваєш очі й бачиш ту картину. Включаєш новини, фільми, щось про війну, зразу повертаєшся в ті дні. Це до кінця життя буде з нами, — говорить Ганна.

Модульний будинок Буча
Мешканка Бучі Ганна, що тимчасово живе в модульному будинку. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

Під час боїв за місто, в дім Ганни ймовірно влучив снаряд, принаймні, так думає жінка — коли вона повернулася в Бучу, від будинку залишилися обгорівші стіни.

Новий будинок жінки — це два вагончики, що після звільнення Бучі надали литовські волонтери. В одному з них — розділені шафою спальня й вітальня, в іншому — душ та кухня. Між ними — зроблений з дошок та вкритий тентом коридор. Потираючи руки від холоду, Ганна жартує, що тепер має дві квартири. З чоловіком Василем вони будуть зимувати в них вже вдруге.

— Виключили обігрівач — включили плитку. І навпаки. За електроенергію в місяць виходить дві тисячі гривень. Рівно стільки я отримую як ВПО, — розповідає жінка.

— Літом було легше, а от зимою — три ковдри зверху — так спимо, — додає Василь.

Модульний будинок Київщина
Модульний будинок Ганни. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

З вікна модульного будинку Ганни видно як будують її новий дім. Роблять це по програмі відновлення Київщини. Всі пропозиції поза проєктом, як-от другий поверх замість горища, родина робить за свої гроші. Переїхати в цей будинок подружжя мало в кінці грудня, проте доробити його не встигнуть.

— Я вже ялинку купила, думала поставимо в новому домі. Але фінансування трошки закінчилось, бо вони не розрахували цінову політику, яка була закладена у 2022 році й перейшла на 2023-й, — пояснює Василь.

Загалом, російські військові у Бучі пошкодили понад 2,5 тисячі споруд. Міський голова Анатолій Федорук повідомляв, що в громаді близько 523 приватних будинків мають руйнування різного ступеня, з них 70 осель повністю знищені. У вересні 2023-го у бучанській міській раді повідомили, що у громаді відновили понад 70% приватних будівель.

"Добре, що є дах над головою"

Наступна зупинка — Васильків, що на Київщині. Перших ударів по цьому місту росіяни завдали 24 лютого 2022 року. Зокрема, по аеродрому. Вночі 26 лютого бої точились вже на вулицях Василькова. На ранок росіян розбили, але Васильків продовжували обстрілювати до деокупації Київщини.

Модульне містечко тут відкрили 29 жовтня 2022-го. Це чотири довгих модулі. На 22 кімнати — одна кухня. Також, душова на декілька кабінок, окремі туалети для чоловіків та жінок. При вході у містечко — два великі генератори.

У вагончиках вирує життя. Хтось готує їсти, хтось — прибирає в кімнатах. Мешканці кажуть, все залежить від світла, тому включати одночасно всі прилади не можуть.

У цьому модульному містечку живуть переселенці з прифронтових областей, загалом 177 людей. В них спільна історія — зруйновані будинки.

Модульне містечко Васильків
Раїса, мешканка модульного містечка в Василькові. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

— Ми приїхали з чоловіком з Донецької області. З цим модульним будиночком нам допомогли волонтери. Коли заїхали, було багато плісняви, я її відмивала розчином. Мій чоловік — людина з інвалідністю, на колясці, кімната невелика, важко двом на такій території, — розповідає Раїса, що живе в цьому модульному містечку вже три місяці.

Освоюється тут і Галина Глобова. З сином вона приїхала з Козацького, що на Херсонщині. Розповідає, що пережила окупацію, обстріли міста, підрив Каховської ГЕС. Виїхала, коли в її будинок прилетів снаряд.

— Нас волонтери сюди привезли. Добре, що є дах над головою. Я тут прибираю й отримую 100 гривень — мешканці складаються. Але житло тимчасове, сказали будемо жити шість місяців, як далі — не знаю, — говорить Галина.

Модульне містечко Васильків
Галина Глобова, мешканка модульного містечка в Василькові. Фото: Ліля Гончарук / Суспільне

Тетяна — комендант містечка. Вона — переселенка з Ізюма. Розповідає, у модульному містечку вже раз перезимувала. Згадує, як торік місцеві приносили одяг, їжу, консервацію. Каже, роблять це і зараз.

— В кімнатах два двоповерхові ліжка. Вистачає, якщо жити вдвох. Взимку конденсат осідав на підлогу і плінтуси — модуль створений так, що повітря нікуди не виходить. Але загалом ми всім забезпечені, не оплачуємо за воду, газ, опалення. Нам привозять продукти, одяг, — розповідає Тетяна.

Жінка каже, зараз передає обов’язки комендантки іншій мешканці містечка. А сама з чоловіком переїжджає у соціальне житло в столиці.

— На моє місце теж вже є люди. Коли заселяєшся, підписуєш договір на шість місяців, і він автоматично продовжується, аж поки тобі не дадуть житло, — розповідає Тетяна.

Що нині з відновленням будинків

В Київській області житло відновлюють через декілька програм — зокрема, "єВідновлення", відповідні програми United24 та Європейського інвестиційного банку. На сьогодні на Київщині відновили 13 тисяч з 28 тисяч зруйнованих росіянами об'єктів, а до кінця року планують вийти на цифру 16-18 тисяч, розповів Суспільному Руслан Кравченко, голова Київської обласної військової адміністрації.

На початок