Перейти до основного змісту
Справи Майдану: до 7 років за ґратами засудили ексберкутівеця за побиття і затримання активістів

Справи Майдану: до 7 років за ґратами засудили ексберкутівеця за побиття і затримання активістів

Справи Майдану
Суддя зачитує вирок ексберкутівцю. Київ, 15 вересня, 2023р. Фото: ОГПУ

Колишнього співробітника столичного спецпідрозділу "Беркут" засудили до семи років позбавлення волі за побиття і незаконне затримання активістів Євромайдану.

Про це повідомляє пресслужба Офісу генерального прокурора. "За підтримання публічного обвинувачення прокурорами Офісу генпрокурора колишнього міліціонера засудили за перевищення влади, фальсифікацію службових документів та надання завідомо неправдивих показань (ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 41 ч. 2 ст. 365, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 384 Кримінального кодексу України)", — йдеться у повідомленні.

Окрім того, суд позбавив ексберкутівця права обіймати посади у правоохоронних органах строком на три роки і спеціального звання "старший сержант міліції". Також рішенням суду частково задоволено цивільні позови потерпілих.

Прокурори у суді довели, що експравоохоронець разом з іншими співробітниками "Беркуту" в ніч проти 23 січня 2014 року на Кріпосному провулку у Києві взяв участь у незаконному затриманні та заподіянні тілесних ушкоджень 11 активістам Євромайдану. Також вони пошкодили їхній мікроавтобус, поінформували в ОГПУ.

Надалі беркутівці доставили учасників акції протесту до одного зі столичних райуправлінь міліції. Там засуджений та його колеги сфальсифікували рапорти і надали завідомо неправдиві показання про нібито вчинення протестувальниками хуліганських дій.

На підставі цих документів їх безпідставно притягнули до кримінальної відповідальності та заарештували.

"Оскільки засуджений упродовж тривалого часу переховується від правоохоронних органів в РФ та на непідконтрольній України території і оголошений в міжнародний розшук, щодо нього здійснювалось спеціальне судове провадження", — повідомили в Офісі генпрокурора.

Що відомо про справи Майдану

Наприкінці 2013 та на початку 2014 років Україну охопили масові протести, які отримали назву Революція гідності. Вони призвели до зміни влади та втечі за кордон тодішнього президента Віктора Януковича і його соратників. Кульмінацією подій стало масове протистояння на Майдані у Києві 18-20 лютого 2014 р., внаслідок якого було вбито 107 протестувальників та 13 міліціонерів.

ГПУ оголосила підозри щодо причетності до вбивств на Майдані 66 особам, 46 з яких перебувають у розшуку. Здебільшого звинувачення у розстрілах висунуто співробітникам розформованого нині спецпідрозділу МВС "Беркут".

Окрім того, підозри в організації злочинів висунуто Віктору Януковичу, його старшому сину Олександру, експрем'єру Миколі Азарову, ексголові МВС Віталію Захарченку, ексгенпрокурору Віктору Пшонці та його синові Артему та інших. Більшість з них нині переховується в Росії. Сукупно у всіх містах України розслідується понад 4,7 тис. злочинів проти учасників Революції Гідності.

Сукупно у всіх містах України розслідується більше ніж 4,7 тис. злочинів проти учасників Революції Гідності.

28 грудня 2019 року апеляційний суд Києва звільнив з-під варти підозрюваних у розстрілах на Майдані ексберкутівців. Олега Янішевського, Сергія Зінченка та Павла Аброськіна випустили із СІЗО, а Сергію Тамтурі та Олександру Маринченку скасували домашній арешт.

29 грудня 2020 року Янішевського, Зінченка, Аброськіна, Тамтуру та Маринченка, обміняли в рамках обміну полоненими. Пізніше двоє, Тамтура і Маринченко, повернулися до Києва.

Європейський суд з прав людини 21 січня 2021 року виніс рішення стосовно кількох справ щодо подій Революції гідності та визнав порушення прав та насильство щодо учасників протестів.

У червні 2022 року ДБР завершило досудове розслідування щодо 8 "тітушок", причетних до викрадень та вбивств активістів Євромайдану.

5 липня 2022 року сторони справи 5 ексберкутівців, перейшли до дебатів. За словами прокурора у справі Ігоря Земскова, до кінця липня відбуватимуться дебати, далі суд заслухає потерпілих, а з вересня почнуть слухати адвокатів обвинувачених. І зокрема самих обвинувачених — за їхнім бажанням.

Печерський районний суд Києва 5 грудня 2022 року засудив до 8 років за ґратами колишнього працівника батальйону міліції особливого призначення "Беркут" ГУ МВС України в Харківській області. Це перший вирок у "Справах Майдану" за процедурою спеціального судового провадження.

Топ дня

Вибір редакції

На початок