Топ-5 питань про сортування пластику в Києві: куди його подіти та як війна вплинула на переробку

Топ-5 питань про сортування пластику в Києві: куди його подіти та як війна вплинула на переробку

Ексклюзивно
пластик, сортування сміття, вторсировина
. Контейнер для пластику. Фото: КМДА

Проєкт роздільного збору відходів у столиці перезавантажили в 2019 році. Як кияни сортують пластик і що змінилось у правилах роздільного збору під час війни, Суспільному розповів директор комунального підприємства "Київкомунсервіс" Максим Ляшкевич.

1. Куди в Києві можна здати пластик на переробку?

У столиці встановили більше 4 тис. контейнерів для роздільного збору відходів. Найближчий до свого будинку можна знайти на мапі. На ній – понад тисяча "дзвіночків", більш як 2,2 тис. контейнерів-сіток для сухої фракціїТуди можна покласти папір, пластик PET, скло, метал та майже 400 – для збору PET-пляшок.

За словами Ляшкевича, замовляючи "дзвіночки", приділили увагу естетичному вигляду. Також вони мають спеціальні отвори, щоб мінімізувати потрапляння всередину опадів чи сторонніх предметів.

2. Який пластик можна покласти в жовті "дзвіночки"?

Всю вторсировину потрібно здавати чистою та сухою. Покласти в контейнер можна лише вказані типи пластику, тож звертайте увагу на маркування. У правилах сортування відбулися зміни.

Топ-5 питань про сортування пластику у Києві: куди його подіти та як війна вплинула на переробку
Правила сортування пластику. Інфографіка "Київкомунсервіс"

"Приміром, підлягають переробці PET-пляшка, HDPE – упаковки від побутової хімії, косметичних засобів, LDPE – в основному, пакети, — розповідає керівник "Київкомунсервісу". — А от спінений полістерол – це лотки для яєць, готової їжі, м’яса чи сиру вже не приймають на переробку".

Під час переробки враховують особливості матеріалу: як витримує температуру, чи виділяє шкідливі речовини.

3. Які найпоширеніші проблеми з сортуванням в Києві?

Війна дещо погіршила ситуацію з сортуванням, каже Ляшкевич, адже у людей змінилися побутові пріоритети. Найчастіша помилка містян – здавати сировину в невідповідний контейнер.

Він радить скористатись баком для змішаних побутових відходів, якщо не можете визначитись з їхнім видом.

Топ-5 питань про сортування пластику в Києві: куди його подіти та як війна вплинула на переробку
Фото: unsplash.com

"Також процес сортування потерпає від "мисливців за вторсировиною". Вони ламають "дзвіночки", перевертають їх та виймають цінні ресурси. Особливо, якщо поруч є пункт збору вторсировини. Про такі випадки підприємству повідомляють майже щодня", — зазначає голова "Київкомунсервісу".

Усі відходи з контейнерів додатково перевіряють на "правильність" сортування. Те, що не можна переробити, відправляють на сміттєспалювальний завод чи полігони.

4. Як встановити контейнер для роздільного збору біля будинку?

Заявки приймає "Київкомунсервіс", також звернення можна залишити на безкоштовній муніципальній лінії 15-51. Контейнери встановлюють на прибудинкових територіях виключно в зоні обслуговування підприємства.

Топ-5 питань про сортування пластику у Києві: куди його подіти та як війна вплинула на переробку
Спецтранспорт забирає сировину із контейнеру. Фото: КМДА

На зелених зонах контейнери не розміщують. Обов'язковою умовою є заасфальтований майданчик 4х2 м та можливість заїхати спецтранспортом. При вивантаженні бак підніматимуть вгору мінімум на 6 м.

5. Скільки пластику здали кияни під час війни?

"Ми були змушені зменшити кількість сміттєвозів, адже багато наших водіїв вступили до ЗСУ та тероборони. Крім того, виникла проблема зі збутом вторсировини. Частина переробних підприємств тимчасово припинили діяльність, деякі були зруйновані ворожими обстрілами", — розповів Ляшкевич.

За його даними, у 2022-му лише з жовтих "дзвіночків" вивезли понад 13 тис. м³ полімерних ресурсів. А за перше півріччя цього року – зібрали та доставили на сортувальні станції 5,5 тис. м³.

Після нашої перемоги кияни сортуватимуть ще активніше, переконаний він. Цьому також сприятиме просвітницька кампанія "Київкомунсервісу".

"Ми намагаємось інформувати, підказувати, нагадувати про маркування на самих контейнерах, розміщувати оголошення", — підсумував Максим Ляшкевич.

На початок