Кінець карантину: як правильно утилізувати непотрібні ліки з аптечки

Кінець карантину: як правильно утилізувати непотрібні ліки з аптечки

Ексклюзивно
утилізація медикаментів, протерміновані ліки
. Фото: unsplash.com

З 1 липня в Україні офіційно скасували зумовлений коронавірусом карантин, який тривав три роки. Це середній термін придатності більшості ліків, тож саме час перебрати домашню аптечку. Суспільне дізналось, чи варто викидати таблетки у смітник та як їх можна утилізувати у столиці.

Чому лікам не місце на смітнику

Речовини з пігулок накопичуються у навколишньому середовищі, зокрема, у воді. Застарілі очисні споруди не можуть фільтрувати фармвідходи, тому вони потрапляють у природні води. Згодом це може викликати звикання до певних ліків чи алергічні реакції.

У МОЗ зазначають, що майже за 100 років існування антибіотики врятували мільйони життів. Проте антибіотикорезистентність може повернути нас до часів, коли люди помирали від бактеріальної пневмонії.

Як медикаменти утилізують

Вже п’ять років медичні відходи на спалювання приймає громадська організація "Зелений Птах", головою якої є Вікторія Норенко. За цей час вони утилізували близько 1,2 тонни ліків. Люди приносять їх особисто або надсилають поштою.

"Спочатку вони приносять дуже багато – це пакет 7-10 кг. А коли вони починають це робити періодично, то приносять маленькі пакуночки. Також величезний пакет медикаментів отримуємо від хворих на онкологію або після літньої людини", — каже вона.

Вікторія радить окремо збирати аерозолі, оскільки балони перебувають під тиском, а порожні скляні тари здавати в склобій на переробку.

У Німеччині непотрібні ліки збирають біля домівок, в Японії – у підвалі будинків, а в Польщі – в аптеках.

"Ви приходите за ліками в аптеку, тож логічно туди ж їх і віддати. Зараз ми готуємо проєкт "Утилізуй домашню аптечку", який плануємо реалізувати через аптечні мережі та приватні клініки", — розповідає очільниця громадської організації.

Також вона додає, що має бути принцип розширеної відповідальності виробника. Коли він частину отриманих коштів за ліки віддає на утилізацію своєї продукції.

Куди можна здати протерміновані ліки у столиці

У 2021 році у Києві встановили 5 спеціальних контейнерів, куди можна викинути невикористані медикаменти чи їх залишки. При виборі типу і конфігурації враховували досвід європейських міст.

Їх можна знайти за такими адресами: вул. Івана Франка, 30, б-р Лесі Українки, 28, вул. Антоновича, 41, вул. Мечнікова, 8, вул. Басейна,7.

Зауважимо, контейнери знаходяться переважно у центрі міста, а жителі більш віддалених районів здати медикаменти біля дому поки не можуть.

Директор "Київкомунсервіс" Максим Ляшкевич зазначає, що для столиці такої кількості контейнерів замало. Проте через російське вторгнення їхню мережу поки не планують розширювати. Вартість одного контейнера від виробника – це більше 45 тисяч грн, а ще потрібно найняти персонал для їх обслуговування.

Кінець карантину: як правильно утилізувати непотрібні ліки з аптечки
Один із столичних контейнерів, куди можна здати непотрібні ліки. Фото: КМДА

"Також потрібні додаткові ресурси та кошти на утилізацію зібраних медичних та інших небезпечних відходів в складі побутових, що не закладено в тарифі на послугу, та не фінансується з жодних інших джерел", — пояснює він.

За даними комунального підприємства, протягом 2022 року в умовах воєнного стану у столиці зібрали та відправили на переробку 99 кг ліків з таких контейнерів.

Аби ця кількість була більшою, потрібна просвітницька діяльність від міста, вважає Вікторія Норенко. Наприклад, через ЖЕКи та ОСББ, комунальні платіжки чи навіть "Київ Цифровий".

Що відомо про контейнери для небезпечних відходів у столиці

У січні 2023 року кияни здали на утилізацію більш як півтори тонни відпрацьованих батарейок, 177 непошкоджених ртутних термометрів і майже 3 тисячі енергоощадних ламп. Їх збирали у спеціальні помаранчеві контейнери для небезпечних відходів, яких у місті понад 200.

Туди ж можна принести використані туристичні газові балони. Їх повторно заправлять та відправлять на потреби Збройних Сил України.

На початок