Бородянку відвідала іракська правозахисниця, лауреатка Нобелівської премії миру Надія Мурад

Бородянку відвідала іракська правозахисниця, лауреатка Нобелівської премії миру Надія Мурад

Бородянку відвідала іракська правозахисниця, лауреатка Нобелівської премії миру Надія Мурад
Перша леді Олена Зеленська вітає у Бородянці правозахисницю Надію Мурад. 23 травня, 2023 р. Фото: Олена Зеленська/Telegram

Бородянку на Київщині відвідала іракська правозахисниця, лауреатка Нобелівської премії миру Надія Мурад. Вона приїхала на запрошення першої леді Олени Зеленської, аби побачити руйнування, завдані російською агресією, і поділитися своїм досвідом захисту жертв воєнних злочинів.

Про це Олена Зеленська повідомила у своєму Telegram.

"Надя сама пережила рабство й тортури ІДІЛу. Тепер правозахисниця побачила, що пережили та переживають українці через іншу державу-терориста", — написала вона.

Нині лауреатка Нобелівської премії миру бореться за те, щоб захистити жертв воєнних, зокрема сексуальних, злочинів по всьому світу.

Під час поїздки до Бородянки Олена Зеленська та Надія Мурад побували в дитсадку "Буратіно", де жителі ховалися від російських авіа нальотів навесні минулого року. Подивилися, як у вже реконструйованому дитсадку "Казка" працівники ДСНС навчають дітей мінної безпеки.

Голова Київської обласної військової адміністрації Руслан Кравченко розповів, як відновлюється Бородянка, зокрема, про принцип Build Back Better ("Відбудувати краще, ніж було"), який втілюється в будівництві нових об’єктів за програмою United24. Під час поїздки на Київщину іракська правозахисниця наголосила на важливості документування всіх злочинів російських військових для міжнародного трибуналу із засудження винних в агресії проти України.

Для цього існує Кодекс Мурад — покрокові стандарти роботи з постраждалими для тих, хто займається документуванням і розслідуванням злочинів. Основа кодексу — максимальна повага й безпека до людей, що пережили насильство.

Як зазначила Олена Зеленська, Кодекс Мурад уже використовують в Україні. Його вивчають і застосовують рятувальники, поліцейські, лікарі та соціальні працівники, щоб діяти максимально людяно й етично, збираючи свідчення у жертв злочинів.

Що відомо про наслідки російського вторгнення у Бородянці

Унаслідок бойових дій у Бородянці навесні 2022 року пошкоджено 164 будівлі. Із них 42 – повністю зруйновані. Про це свідчить знімок, проаналізований Cупутниковим центром ООН.

1 квітня 2022 року селище міського типу звільнили українські військові. Згодом рятувальники розібрали всі завали будівель, зруйнованих під час бойових дій, з-під них вдалося дістати тіла 41 людини. Загалом у Бородянській громаді під час російської окупації загинули 162 жителі, із них 48 – під завалами будинків. Іще 28 людей зникли безвісти.

У Бородянці почали відновлювальні роботи на Центральній вулиці, яка зазнала суттєвих руйнувань під час тимчасової окупації селища військами РФ.

За рік після деокупації у Бородянці відновили вікна всіх вцілілих багатоповерхівок та понад 1700 приватних домівок, відремонтували пошкоджені дахи будинків.

На початок