Майже 5 тисяч євреїв розстріляли у роки Другої світової війни в тодішньому Кіровограді, нині Кропивницький. Початком Голокосту став серпень 1941 року, коли нацисти окупували місто – розповів краєзнавець Олександр Жосан. Суспільному показав місця масового розстрілу євреїв.
В 1941 році, за словами краєзнавця, в місті проживали більше 5 тисяч євреїв.
Синагога
Біля синагоги (вулиця Чміленка – ред.) 30 вересня 1941 року нацисти зібрали євреїв – розповів Олександр Жосан. Другий пункт збору був на вулиці Тарковського: ”Їх про це заздалегідь попередили. Ніхто конкретно не говорив – куди поведуть цих людей, навіщо їх збирають. Ходили чутки, що, можливо, їх готують до переправи в Палестину, де компактно проживало єврейське населення”.
Репресії проти євреїв нацисти розпочали після 5 серпня 1941 року, коли окупували місто. Спочатку заборонили їм відвідувати публічні місця: ”З середини серпня, коли в місто прибула зондеркоманда, почалися справжні репресії. Відразу почали розробляти плани ”вирішення єврейського питання”.
Протитанковий рів
На пункт збору до синагоги 30 вересня 1941 року прийшли майже 3 тисячі євреїв. Їх усіх повели на околицю міста (нині вулиця Волкова – ред.), де в липні 1941-го, за три тижні до окупації, містяни вирили протитанковий рів для захисту міста. Його протяжність – від 2,5 до 4 кілометрів: ”30 вересня 1941 року відбулися найбільші в історії нашої області розстріли цивільного населення. За традиціями СС, зондеркоманда привозила певну кількість євреїв, змушували роздягтися і підводили до рову, наполовину наповненого людськими тілами”.
Біля рову за один день розстріляли 4200 євреїв. Нині тут стоїть пам’ятник ”Євреям-жертвам нацизму”.
Фортечні вали
Наступне місце розстрілів і поховань – біля лікарні на Фортечних валах. За словами краєзнавця, в серпні 1941 року там стратили від 200 до 400 євреїв.
Шталаг-305
У будівлі військової частини на вулиці Шевченка з 1941 по 1943 роки був табір для військовополонених ”Шталаг-305”. Тут у роки Другої світової війни загинули щонайменше три сотні євреїв – сказав Олександр Жосан.
Що відомо
- Голова Кіровоградської єврейської громади Юхима Мармера, на території Кіровоградської області в роки Другої світової війни вбили більше 20 тисяч євреїв.
- 27 січня – Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту – пам'ятна дата, запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року. Цього дня 1945 року солдати 1-го Українського фронту визволили в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі.