"Творча майстерня" для родин військовослужбовців працює в Кропивницькому. Її відкрили в етнолабораторії, де зібрали старожитності з міст та сіл Кіровоградської області. Робить це громадська організація "Баба Єлька", яка з 2018 року організовує фольклорно-етнографічні експедиції, записує спогади старожилів та фіксує місцеві традиції. Суспільне побувало на майстеркласі з вибійки.
На майстеркласі з вибійки у "Творчій майстерні" учасниці за допомогою штампів оздоблювали торбини із тканини, розказав майстер вибійки Костянтин Данильченко.
"Вибійка – це така техніка, коли є штампи на них наноситься тоненьким шаром фарба, робиться відтиск і таким чином утворюється певний орнамент. Чому називається вибійка? Тому що, коли прикладали цей штамп, зверху били".
З його слів, у майстеркласі з вибійки цього разу брали участь десятеро учасниць. Це дружини та матері військовослужбовців.

Учасниця майстеркласу Інна Жолобова сказала, що для неї такі проєкти – джерело ресурсу сили та енергії, щоб підтримувати чоловіка-військовослужбовця.
"Мій чоловік на війні з 2022 року, ось вже майже три роки. Син вже третьокурсник, курсант й майбутній офіцер. Чоловік захищає нашу незалежність, нашу державу, історію та культуру. А я долучилася, щоб надихнутися та відновити моральні сили".
Учасниця майстеркласу Марина розповіла, що хотіла відволіктись та зайнятись творчістю.
"Спочатку була дуже цікава лекція. Я прямо відчула, що в іншому світі. Це дуже цікаво. Потім творча робота, яка теж відволікла й зосередила на роботі. Такі майстеркласи однозначно потрібні, тому що у звичайному житті буває рутина, вона накопичується як сніжний ком. А коли в Україні ще війна, то у родин військових більше переживань, мабуть, тому такі відволікання від звичайного життя дуже корисні".

Про мету "Творчої майстерні" та користь занять творчістю
Проєкт започаткували, щоб підтримати родини військовослужбовців та ветеранів, розповіла кураторка проєкту "Творча майстерня "Баби Єльки" Світлана Листюк. На її думку, культура допомагає зцілювати, підтримувати людину ментально та надихати.
"Тому ми вирішили створити новий проєкт, заснований на силі та культурі народної творчості, та запросити до нього саме тих людей, які найбільше цього потребують".
Заняття творчістю допомагають родинам військовослужбовців та ветеранам підтримати свій психоемоційний стан та відволіктися, сказав психолог Андрій Фоменко.
"Чим більше буде можливостей для отримання цих ресурсів і чим більше буде поширена сфера надання таких послуг людям, тобто залучення до груп, до творчих проєктів, тим буде краще, щоб кожен зміг знайти себе в цьому процесі самовідновлення, самокорекції".

Зі слів куратори, "Творча майстерня" — це не тільки майстеркласи, а й екскурсії, де розповідають про походження українців.
"Щомісяця ми проводимо патріотичні екскурсії в дусі "Баби Єльки": про наше коріння, чому ми тут є місцевим автохтоннимАвтохтонний - корінний житель. населенням, яка наша культура. Також у нас є воскування, де ми разом з майстринею і з гостями створюємо копії стародавніх автентичних бутоньєрок, які були на весіллі у наших бабусь і прабабусь. Окрім того, вивчаємо традиційні співи й танці".

З 11 лютого, відколи працює майстерня, провели три майстеркласи, які відвідали понад 30 людей. Участь безплатна, розповіла координатора проєкту. Наступний майстерклас відбудеться 11 березня. Для реєстрації потрібно зателефонувати до етнолабораторії за номером 0502649556.