З 3 березня для православних християн та греко-католиків розпочався Великодній піст. Триватиме він протягом семи тижнів. Закінчиться 19 квітня. У 2025 році греко-католики, римо-католики й православні святкуватимуть Великдень в один день — 20 квітня.
Про це Суспільному розповів настоятель парафії святих апостолів Петра і Павла Православної церкви України протоієрей Іван Шубин.
За його словами, Великодній піст складається із Чотиридесятниці й Страсної седмиці — це тиждень напередодні Великодня. Великий піст — це час духовного очищення, стриманості та молитви. Під час посту більше часу відводиться для молитов, духовного читання. А тілесна підготовка — це відмова від скоромної їжі.Продукти, які недозволені у піст.
Під час посту утримуються від м'ясних та молочних страв, відмовляються від алкоголю. Рибу можна їсти тільки на свято Благовіщення — це 25 березня та на свято входу Господнього в Єрусалим — 13 квітня. Обмеження в піст пов'язані не тільки з їжею, а й поведінкою, сказав протоієрей.
"Тілесний піст важливий, але важливіший духовний піст, тому що під час війни не всі мають можливість обирати собі їжу, люди перебувають в різних обставинах. Хто має можливість постити, він може це робити, але піст духовний можуть застосовувати всі".
Зі слів священника, піст — це внутрішня боротьба, випробування своєї волі, своїх духовних сил. Люди у цей час повинні утримуватися від гніву, образ, конфліктів. Більше молитися, відвідувати храм. Допомагати тим, хто цього потребує, приділяти час близьким людям.
"Особливо у перший тиждень Великого посту у церквах буде звершуватися читання Великого канону Андрія Критського. Це така покаяльна молитва, яка налаштовує на духовний настрій. Таке богослужіння відбуватиметься з понеділка по четвер. Ці богослужіння будуть сприяти духовному росту, зросту людини".
У римо-католиків цього року Великодній піст почнеться 5 березня попільною середою, розповів настоятель костелу святого Духа отець Ростислав. У цей день християни західного обряду йдуть до храмів і під час служби священник посипає їм голови попелом на знак покути перед Богом, говорячи: "Покайтеся та віруйте в Євангеліє". Попіл беруть з верби, яку освячують в вербну неділю попереднього року.
"Піст — це час покаяння, наближення до Бога. Суть посту насамперед, щоби ми змінилися, відійшли від гріхів, від злих прив'язаностей і стали ближчими до Бога. В цей період ми повинні відкрити своє серце Господу і, в такий спосіб готувалися до святкування Великодня".
Настоятель костелу розповів, у попільну середу та в Велику страсну п'ятницю віряни не споживають м'ясних страв. В інші дні посту в католицькій церкві немає обов'язкового способу утримання від м'ясних страв.
"У Великому пості є окремі особливі молебні. Молебень Хресної дороги, заохочує брати участь в тих подіях, які передують Пасхи, тобто в стражданнях Ісуса Христа, коли він йшов дорогою на Голгофу. Він відбувається щоп'ятниці. Молебень страстей Господніх, який також нагадує про останні дні перед зрадою Ісуса. І це якби нас заохочує до того, щоб ми також вийшли і стали співучасниками страждання Бога".
Як постити без шкоди для здоров'я, пояснила головна державна санітарна лікарка Кіровоградської області Надія Оперчук.
"Під час посту потрібно харчуватися повноцінно, збалансовано і різноманітно. Адже це важливо для здоров’я і нормальної діяльності організму. Орієнтуйтеся на здорове харчування: половину їжі мають займати овочі, чверть – білки і ще чверть – вуглеводи.
Лікарка рекомендує вживати горіхи, лляне та гарбузове насіння, морську капусту та гриби. Під час посту не повинно виникати дефіциту вітамінів. Овочі, фрукти, зелень та ягоди, багаті на вітаміни, можна їсти в необмеженій кількості. Та обов'язково пити достатню кількість води.
Православні християни дотримуються чотирьох постів: Великого, Петрового, Успенського та Різдвяного, розповів протоієрей Іван Шубин.
Великодній вважається одним із найсуворіших. Його тримають 48 днів. Дати посту щороку змінюються, оскільки прив'язані до дати Великодня. Цьогоріч він розпочнеться 3 березня і закінчиться 19 квітня.
Петрів піст починається після П'ятидесятниці — Трійці, закінчується перед святом святих Петра і Павла. Трійця, як і Великдень, не має фіксованої дати, то тривалість Петрового посту щороку різна. Цьогоріч піст триватиме з 16 до 28 червня.
Успенський піст тримають два тижні напередодні свята Успіння Пресвятої Богородиці з 1 по 14 серпня.
Різдвяний піст тривалістю 40 днів з 15 листопада по 24 грудня.