Перейти до основного змісту
"Орієнтувались на популярність": на які ліки знизять ціни з 1 березня

"Орієнтувались на популярність": на які ліки знизять ціни з 1 березня

З 1 березня в Україні, зокрема на Кіровоградщині, знизять ціни на 204 лікарські препарати вітчизняного виробництва. На які ліки знизять ціни та хто контролюватиме вартість, йдеться у спеціальному репортажі Суспільного.

14 лютого прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що українські фармацевтичні виробники погодилися знизити відпускні ціни на 100 найбільш популярних ліків на 30%. 25 лютого з’явилася інформація, що Міністерство охорони здоров’я домовилося з українськими виробниками про зниження цін на ще 104 препарати, починаючи з березня, від 10 до понад 46%.

Заступник міністра охорони здоров’я Едем Адаманов розповів, що ліки, на які з 1 березня будуть знижені ціни, визначали, орієнтуючись на їхню популярність серед людей.

"Дивилися, щоб це були ті препарати, які дійсно купують українці. Саме тут ми не оцінювали кожен препарат, не проводили оцінку медичних технологій. Всі ці речі відбуваються на етапі клінічних досліджень та реєстрації. Тобто вони відбулися дуже давно".

За його інформацією, обрали всі варіації смаків та кольорів ліків, для того, аби виробники не маніпулювали цінами.

"Якщо є певна номенклатура і вона відрізняється лише за кольором або смаком, то недоцільно знижувати ціну лише на одну номенклатурну позицію, оскільки тоді, скоріш за все, вона буде в обмеженій кількості чи не завжди буде в наявності. Щоб не було таких маніпуляцій та щоб абсолютно весь номенклатурний перелік, який підпадає саме під цю продукцію, був рівнодоступний і випускався на однакових умовах, включили всі кольори або смаки".

Едем Адаманов розказав, що ціни на ліки з 1 березня знизять на прохання національного бізнесу.

"Це національні виробники, дистриб'ютори, аптеки або аптечні мережі. Чому саме українські? Саме тому, що це український бізнес. Він сплачує тут податки й розуміє, що чим більше буде допомагати людям, тим більше буде розвиватись економіка".

Серед препаратів, на які знизять ціни:

  • знеболювальні;
  • жарознижувальні;
  • сорбенти, що нейтралізують та виводять різні шкідливі речовини з організму;
  • антациди – нейтралізатори кислотності шлункового соку;
  • імуноглобуліни, що допомагають організму боротися з чужорідними речовинами;
  • антибіотики;
  • анестетики для зниження чутливості від болю;
  • протиепілептичні засоби;
  • протикашлеві, ліки, що застосовуються для регуляції артеріального тиску;
  • вітаміни.
"Коли виробники надавали свої пропозиції, ми звіряли їх по упаковках, проданих в Україні, та по грошах. Тому, дійсно, там можуть бути різні препарати, можливо вони комусь не сподобаються, тому що вони будуть вважати, що не настільки доцільно саме ці препарати купувати або інші. Звісно, ми можемо тисячу разів казати про те, що антибіотики можна купувати тільки, якщо лікар вам їх виписує й зараз відпуск можливий тільки за рецептом. Звісно, можна казати, що якихось препаратів, можливо, можна було б вживати менше або більше. Це вже окрема робота безпосередньо лікарів. Це не робота виробників чи аптечних мереж".

Доктор медичних наук, заступник міністра охорони здоров'я у 2016-2019 роках Роман Ілик вважає, що ініціатива міністерства потребує доопрацювання, адже вона не матиме довготривалого результату.

"Тут потрібно розуміти один дуже важливий аспект: виробництво ліків в Україні та їхня, скажімо так, дистрибуція та реалізація відбувається виключно через приватні заклади. Тобто ця спроба регулювання ринку з боку держави на такому рівні, як зараз запропоновано, на мою думку, матиме ефект бумеранга. Це означатиме, що якісь ліки подешевшають з 1 березня, натомість інші ліки подорожчають. Тому будь-яке регулювання ринку завершується або підвищенням цін, або перерозподілом ринку".

За даними Романа Ілика, ринок ліків в Україні оцінюється у 200 мільярдів гривень.

"Ці ненадходження до бюджету, які виникнуть від цієї ініціативи, за моїми підрахунками, виллються в рік десь у вісім мільярдів гривень. От якби ці вісім мільярдів гривень та додати до програми "Доступні ліки", автором якої був я, то вона передбачає і реферування цін, тобто порівняння цін з країнами, які є поряд з Україною і, відповідно, так само можливість отримати якраз для цих найменш забезпечених людей ліки без оплати або з невеликою доплатою".

На думку заступника міністра охорони здоров’я Едема Адаманова, доступність ліків не зменшить обсяг грошей на фармацевтичному ринку.

"Якщо дивитися дослідження, як це відбувалося в Європейському Союзі або в Туреччині, бо там теж були реформи, направлені на зниження вартості лікарських засобів, то люди, коли ліки стають доступніше, вони інколи починають купувати те, що не могли собі дозволити, бо їм не вистачало грошей. Тому обсяг грошей на ринку навряд зменшиться. Просто люди зможуть дозволити собі більше".
"Препарати, які дійсно купують українці": на які ліки знизять ціни в Кіровоградській області
Аптека у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

На думку сімейного лікаря Сергія Радька, знижок у 30% на ліки проти серцевої недостатності та для зниження тиску – недостатньо для пацієнтів, враховуючи нинішню вартість таких препаратів від 100 до 1000 гривень за упаковку.

"Інфляція трішки "з'їла" ціни, тому повернемося просто до попередніх".

Лікар сказав, що проаналізував список ліків зі зниженням вартості й звернув увагу на сім препаратів аскорбінової кислоти.

"Різних видів, фасування, які й так коштують копійки. Я б такі препарати не включав би в цей перелік. Краще було б перед підписанням постанови, можливо, зробити якийсь опитувальник серед лікарів. Тоді перелік був би дійсно кращим і зручнішим для пацієнта".

За даними фармацевтки Ольги Касьянової, за рік ціна на ліки збільшилися на 25-30%.

"Наприклад, найпоширенішими лікарськими засобами у нас є назальний спрей та засіб для зниження тиску. Ціна спрею рік тому була 110 гривень, зараз – 150 гривень. Лікарський засіб для зниження тиску рік тому коштував 110 гривень, зараз – 130 гривень".

За її інформацією, ці ліки після зниження цін будуть коштувати: 110-115 гривень за спрей та 110 гривень за пігулки від тиску.

"Ліки, які є популярними, ними, зазвичай, користуються пенсіонери. Вони мають бути доступні та щоб людина змогла придбати за дешевшою ціною, адже це для них необхідні ліки. У зв’язку з високими цінами на препарати, все ж таки люди запитують, чи є дешевший аналогічний препарат".

Дотримання націнок з 1 березня в аптеках контролюватиме Держпродспоживслужба, розповіла начальниця управління захисту прав споживачів Держпродспоживслужби в області Віра Сухопарова.

"З 1 березня шість аптек підпадають під контроль за формуванням та встановленням ціни відносно ліків. Ми за десять днів маємо повідомити аптеки про проведення планової перевірки. Позапланові перевірки проводяться за зверненнями громадян".

З її слів, якщо аптека не допустить працівників Держпродспоживслужби для перевірки, власника мережі оштрафують на 34 тисячі гривень.

"Якщо ми допущені до перевірки, штрафи визначають відповідно до статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення". За кожну упаковку препарату можуть бути різні ціни. Сягаючи від десятків тисяч гривень, наприклад, і більше".

Першу планову перевірку дотримання аптеками знижок на ліки запланували у квітні. Список ліків опублікований на сайті Міністерства охорони здоров'я України.

Топ дня
Вибір редакції
На початок