"Сімейні лікарі мають більше розповідати людям про "Доступні ліки": голова НСЗУ на Кіровоградщині

"Сімейні лікарі мають більше розповідати людям про "Доступні ліки": голова НСЗУ на Кіровоградщині

Сімейні лікарі повинні більше інформувати людей про програму "Доступні ліки". У 2023 році в Кіровоградській області 65 428 людей отримали ліки за цією програмою. Водночас учетверо більше (258 774) пацієнтів зверталися до лікарень з діагнозами, які підпадають під програму реімбурсації.

Про це розповіла голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак на брифінгу в Кіровоградській області. Вона взяла участь у форумі "Реімбурсація 2024" за програмою "Доступні ліки".

  • "Доступні ліки" — програма, яка дозволяє пацієнтам отримувати в аптеках ліки безоплатно або за невелику доплату. Для цього НСЗУ визначила перелік препаратів. Витрати аптекам відшкодовує держава.

За словами Наталії Гусак, не всі українці, які мають право на цю програму, знають про неї й тому виходять від лікаря без потрібного рецепта.

"Ми хочемо йти вглибину й аналізувати, чому не всі сімейні лікарі мають прихильність до програми "Доступні ліки" — чи це байдужість, чи умисел. Адже є представники, які зацікавлені в реалізації саме своїх лікарських засобів. Також є третій фактор — втома, бо й до війни, і зараз теж сімейні лікарі були надто навантажені. Тому треба їх змотивувати повернутися з більшою увагою до своїх людей, з якими укладена декларація", — сказала Наталія Гусак.

Також є проблема з доступом людей до аптек. Бо коли лікар виписує рецепт, не завжди людина може його використати. Особливо це стосується жителів сіл. За інформацією Наталії Гусак, на Кіровоградщині середня відстань до найближчої аптеки в містах 300 метрів, у селах і селищах — 7,6 кілометра.

У 2024 році на Кіровоградщині в містах лікарі виписали 187 359 рецептів. З них пацієнти використали 172 743. У селах за цей же період лікарі видали 25 970 рецептів. Пацієнти погасили всього 3056.

Наталія Гусак сказала, що ситуацію мають поліпшити мобільні аптеки. У серпні 2023 року уряд дозволив їх створювати. Вони працюватимуть лише в селах, де немає стаціонарних аптечних пунктів.

Заступник начальника Кіровоградської ОВА Павло Конопко розповів на форумі, що в Новомиргородській й Новоукраїнській громадах в межах пілотного проєкту вже діють такі пересувні аптеки. Також є такі плани в Гурівській та Долинській громадах.

На початок