90% військових Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) брали участь у бойових діях, починаючи з 2014 року, й нині не можуть служити у бойових частинах через поранення, за станом здоров’я.
Про це Суспільному розповіла начальниця групи комунікацій обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Поліна Кравченко.
"Багато історій таких, коли не вірили, що після тих поранень вони зможуть продовжувати службу. А тут, в тилу, серед мирного населення, серед людей, яких вони захищали, трапляється таке, що підривають, погрожують, впливаючи негативно на їхній морально-психологічний стан. Це ганебні вчинки".

Зі слів начальниці групи комунікацій обласного ТЦК, військові розуміють причини такої поведінки та вчинків.
"Ми розуміємо, чому це відбувається: на фронті Росія не може нас подолати, тому вона з тилу починає, з цивільного населення – підбурює, робить інформаційні вкидання, хоче зірвати мобілізацію".
Інформацію про кожну скандальну ситуацію, пов’язану з мобілізацією, перевіряють, сказала Поліна Кравченко.
"Людина, в якої все добре, не ховається, не провокує військових. Ми, підходячи на вулиці до цивільного чоловіка, просимо лише надати документи для перевірки. Якщо він не хоче цього робити, виникає підозра. Ми робимо усе можливе, щоб не було "бусифікації", скандальних ситуацій. А якщо щось відбулось, перевіряємо. Ми – не вороги, але Росія дуже сильно працює над нав’язуванням протилежної думки, і нам інформаційно поки не вдається це подолати".
Сержант роти охорони обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Борис служить в ТЦК з серпня 2024 року, прибувши з бойової частини. За його словами, на фронт пішов добровольцем на початку повномасштабної війни, служив у 56-ій мотопіхотній бригаді.
"Був на посаді старшого пожежного у пожежному взводі. Ми виконували не лише свою роботу, а й вантажили снаряди й розвантажували вагони під обстрілами. З першого дня я був на Донецькому напрямку – Краматорськ, Часів Яр, Піски, Григорівка, Слов’янськ, потім на Запорізькому".

До мобілізації Борис працював лаборантом у компанії, яка займається експортом зернових. Перевівся за станом здоров’я, перенісши декілька операцій.
"Дехто думає, що в ТЦК служать люди, які жодного разу не були на фронті, немає у них досвіду. Це не так. Всі, кого я знаю – обласні ТЦК, міські, районі – всі побратими або після поранень, або після травм. Ми намагаємось пояснити людям, що ворог з кожним днем наближається дуже швидкими темпами. Люди мають розуміти, що не треба ховатись. Якщо ти хворий, то ти можеш піти служити, але не на передову, а в логістику або в ТЦК. Кухарі, водії – різні професії є, буде користь".
Борис вважає, що на цивільних великий вплив мають соціальні мережі.
"Відбувається витік неправильної інформації у соціальних мережах. Люди починають дивитись і думають: хто не хоче служити, той ховається, і я так буду".
54-річний працівник взводу охорони кропивницького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Олександр у мирному житті працював автослюсарем на станції техобслуговування, ремонтував автомобілі. На фронт він пішов добровольцем у березні 2022 року, служив на посаді механіка-водія взводу евакуації техніки. Перший бойовий досвід, з його слів, отримав у Бахмутському районі, коли виходив з оточення.
"Потім був Часів Яр, Григорівка і бій у Бахмуті у травні 2023 року. Там отримав контузію й поранення ноги від кулі снайпера. З пораненою ногою витяг побратима. А після пройшов військово-лікарську комісію і з серпня 2023-го служу в ТЦК. Маю медаль учасника бойових дій та відзнаку "За мужність і відвагу".
Поведінка та вчинки, які дискредитують чи прямо шкодять працівникам ТЦК, деморалізують, сказав він.
"Мені образливо. Я йду, а мені в спину плюють, не знаючи навіть, через що я пройшов. І скільки чую, щоб йшов воювати. А я був там і бачив все – горе, зло, розруху. Я пішов на фронт, щоб російська армія не була тут".

З військовими, залученими до заходів з мобілізації, за словами начальниці групи комунікацій обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Поліни Кравченко, працюють психологи.
Що відомо про підриви ТЦК в Україні
1 лютого внаслідок вибуху у приміщенні Рівненського районного ТЦК та СП було поранено вісім військових. Підозрюваний виконавець теракту загинув на місці.
4 лютого у Чернівецькій області правоохоронці затримали двох хлопців, які, ймовірно, за вказівками спецслужб РФ намагалися підірвати наряд поліції через фейковий виклик на лінію "102".
5 лютого у Кам'янці-Подільському, що на Хмельниччині близько 13:00 пролунав вибух біля будівлі районного ТЦК та СП. Загинув один чоловік, четверо людей травмовані.
Російські спецслужби вербують українців
Російські спецслужби почали частіше вербувати українців для протиправних дій, зокрема мінування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Вербують й неповнолітніх для скоєння диверсій, терактів, мінувань. Російські спецслужби запевняють підлітків у тому, що не існує ніякої кримінальної відповідальності за скоєння вказаних злочинів в Україні. У Кіровоградській області за пів року працівники Служби безпеки України (СБУ) разом з Нацполіцією затримали 13 підпалювачів, п’ять з яких неповнолітні. Про це Суспільному розповіла речниця обласного управління СБУ Юлія Ткач.
"Спецслужби РФ оголосили війну українцям в тилу. Росіяни підшукують дітей з неповних або малозабезпечених сімей у спільнотах Telegram і пропонують їм гроші, швидкий заробіток. Обіцяють гроші за підпалені автомобілі, будівлі Укрпошти та Укрзалізниці, електропідстанції за те, що діти повинні пускати під укіс потяги.
Спецслужби РФ почали використовувати нову тактику. Вони підривають виконавців, які мінують ТЦК. СБУ створили в Telegram чатбот, який називається "Спали" ФСБшника", сказала речниця.
"Якщо ви, ваші родини, діти отримали пропозицію від росіян спалити військовий автомобіль, будівлю Укрпошти або електропідстанцію, пустити під укіс потяг, негайно повідомляйте в СБУ. Не вірте байкам, що не існує відповідальності неповнолітнім за вказані злочини. З 14 років наступає кримінальна відповідальність. Ми гарантуємо конфіденційність".
За даними речниці, згідно з Кримінальним Кодексом України, за скоєння диверсій та терактів, в умовах воєнного стану кримінальна відповідальність становить 10 років позбавлення волі.