До збору нового врожаю пшениці ціни на хліб в Україні, зокрема й на Кіровоградщині, підвищаться від 5 до 10%. За рік, через подорожчання сировини та енергоносіїв, хліб подорожчав на 20%. Про це Суспільному розповів президент Всеукраїнської асоціації пекарів Олександр Тараненко. Змінилась ціна й на випічку виробництва кропивницького хлібзаводу.
Як розповів Суспільному директор хлібозаводу Андрій Табалов, щодоби виробляють 16 тонн хліба та іншої випічки. За рік вартість хліба зросла на 20%. Першопричиною називає подорожчання сировини.
"Вартість борошна залежить від ціни на зерно. Пшениця протягом року подорожчала на 42%. Розуміємо чому, тому що посуха, тому що неврожаї і не тільки в Україні, але й в Європі".
Другою причиною подорожчання хліба називає збільшення зарплат.
"Людей не вистачає. Ну і, звичайно, коли не вистачає пропозицій, і треба підвищувати ціни. А результатом є те, що складова в плані фонду оплати праці підвищилась на 30 відсотків".
Також на зростання ціни на хліб вплинуло збільшення вартості енергоносіїв протягом року, сказав директор хлібозаводу.
на 20-30%. Зростання на основні види сировини та інші складові собівартості відбулося на понад 40%".

За словами Андрія Табалова, нині вартість хлібини виробництва кропивницького хлібозаводу – від 16 до 30 гривень залежно від сорту та ваги. Це від чотирьох до семи гривень дорожче, ніж торік. Прогнозує, що взимку ціни на хліб від кропивницького заводу не підвищуватимуть.
"Навесні будемо дивитись, яка буде ситуація. Передусім буде залежати від вартості борошна і зерна, а вартість борошна і зерна буде залежати від майбутнього врожаю. Якщо будуть несприятливі погодні умови, звичайно, буде тиск на ціни, тоді хліб подорожчає".
Кропивничанка Світлана Кашуба розповіла, хліб який вона купує постійно, за рік подорожчав на чотири гривні.
"Я цей хліб, ще до вторгнення купувала. За час війни все здорожчало. Рік тому ціна була 25 гривень, нині 29 гривень".
З початку повномасштабного вторгнення хліб подорожчав на 40%, виробникам не вистачає якісної сировини, вважає президент Всеукраїнської асоціації пекарів Олександр Тараненко.
"Основною складовою вартості хліба є сировина. Передусім, борошно, тому що є й інші складові, це сіль, дріжджі, жири. Але вони займають суттєво меншу вагу в собівартості. Структура врожаю з кожним роком все гірша. Наприклад, у 2020 році продовольчої пшениці в загальному врожаї було близько 57%, то торік майже 27%".
Зі слів Олександра Тараненка, цьогорічна вартість хліба напряму залежатиме від врожаю пшениці та її якості.
"Протягом січня була дуже активна вегетація пшениці, тому що позначки термометрів в деякі дні сягали понад 10 градусів тепла. І це стимулювало ріст рослин. Пшениця активно пішла в ріст, розвивається, і якщо буде понад 10 і більше градусів морозу, то це дуже сильно вплине на показники врожайності і як за кількістю, так і за якістю".
Президент Всеукраїнської асоціації пекарів прогнозує зростання ціни на хліб у межах від 5 до 10% до початку збору врожаю. Залежно від погоди, це буде червень-липень.