Перейти до основного змісту
П’ятеро оборонців — з Кіровоградщини. У Кропивницькому вшанували пам'ять Героїв Крут

П’ятеро оборонців — з Кіровоградщини. У Кропивницькому вшанували пам'ять Героїв Крут

Доповнено

29 січня у Кропивницькому вшанували пам'ять Героїв Крут. Жителі міста зібрались біля меморіальної дошки братам Шульгиним. Володимир був учасником бою і загинув у ньому, Олександр — першим міністром закордонних справ Української Народної Республіки. Всього з Кіровоградщини учасниками бою були п’ятеро оборонців. Окрім Володимира Шульгина, це Сергій Горячко, Левко Прядко, Михайло Михайлик та Семен Могила. 29 січня 1918 року бій під Крутами тривав майже шість годин і уповільнив просування червоноармійців на Київ на чотири дні.

Про це Суспільному розповів історик Сергій Мілютін.

За його інформацією, 107 років тому біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів від Києва, відбувся бій між більшовицькою армією, яка налічувала до чотирьох тисяч військових, та захисниками Української Народної Республіки. Це були українські добровольці, студенти та представники вільного козацтва. Загалом — понад пів тисячі людей.

орог не зміг захопити українську столицю, натомість українці отримали дорогоцінний час, щоб завершити Брест-Литовські переговори і підписати дипломатичний договір з країнами Четвертинного союзу: Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією та Османською імперією. Цей договір дозволив заручитися військовою підтримкою країн-союзників й вигнати з території України "червоних".

Пам'ять Герої Крут та загиблих у російсько-українській війні вшанували хвилиною мовчання.

Нині на фронті військові Збройних сил України продовжують боротися за українську державність та незалежність, сказав капелан Національної гвардії України Ігор.

"Ми вшановуємо пам'ять Героїв Крут і рівняємося на них у тому, що ми далі продовжуємо боротися за те, щоб наші діти жили у вільній, незалежній, квітучій Україні. Нам потрібно рівнятися на таких хлопців. Тому що ми сьогодні ми пліч-о-пліч бережемо нашу країну, стоїмо на її захисті".

Сергій Мілютін показав схему бою під Крутами, яку мають в обласному краєзнавчому музеї.

втором цієї схеми є наш земляк Сергій Горячко. Її опублікували в українській міграційній пресі в 30-ті роки ХХ століття, а пізніше оцифрували. І зараз ми можемо бачити, як безпосередньо розвивалися події бою під Крутами".
У Кропивницькому вшанували пам'ять Героїв Крут
Схема бою під Крутами. Обласний краєзнавчий музей

За даними історика, бій під Крутами тривав до шести годин.

"Противник мав чисельну перевагу над українськими оборонцями, однак ті займали вигідні для них позиції, що унеможливило просування противника. Також варто зауважити, що ворог мав від 3 до 4,5 тисяч вояків та переважав в артилерії. Українських оборонців було понад п'ять сотень. З-поміж них — студенти або ж юнаки Першої військової української школи імені Богдана Хмельницького, допоміжний курінь з Києва, курінь смерті, з-поміж яких були ветерани Першої світової війни, а також вояки вільного козацтва.

Що відомо про п'ятьох жителів Кіровоградщини, які брали участь в бою під Крутами

  • Брати Шульгини, Олександр та Володимир, були членами Центральної ради. Олександр був першим міністром зовнішньополітичного відомства України. Володимир – випускник київського Університету імені святого Володимира, який загинув в бою під Крутами.
  • Сергій Горячко народився 24 березня 1896 року в селі Гурівка Кіровоградської області. Був сотником армії УНР, тричі поранений в боях, зокрема під Крутами. Автор схеми бою під Крутами. У 1951 році емігрував до Австралії. Там був головою Координаційної управи об’єднання союзів українських комбатантів в Австралії. Похований у Мельбурні.
  • Михайло Михайлик народився 8 листопада 1897 року в селі Глодоси Кіровоградської області. Поручик авіації флоту УНР. Автор спогадів з історії визвольних змагань, зокрема про бій під Крутами. Від 1920 року проживав у Сарнах. Помер у 1924 році.
  • Семен Могила народився 17 квітня 1897 року в селі Глодоси Кіровоградської області. Учасник першого зимового походу у складі Куреня низових запорожців. У 1923 році був заарештований радянськими прикордонниками при перетині кордону, відмовився співпрацювати з Генеральною прокуратурою України. Розстріляний у ніч із 22 на 23 березня.

Наприкінці 2014 року у Кропивницькому з’явилася вулиця Шульгиних (колишня Калініна – ред.). У 2018 році, до 100-річчя бою під Крутами, у місті відкрили меморіальну дошку братам Шульгиним.

Топ дня
Вибір редакції
На початок