У Кропивницькому створили колекцію реплікПерероблені моделі, які були популярними у минулому. вбрання жителів Кіровоградської області початку ХХ століття. Автори ідеї — учасниці проєкту "Баба Єлька" Інна Тільнова, Світлана Листюк та Світлана Буланова. Понад шість років вони їздять в етнографічні експедиції селами регіону — збирають вбрання, рушники, прикраси, пісні, рецепти, спогади й розповіді жителів області — очевидців голодоморів та війн. Колекцію кропивничанки створили за рік, за підтримки американської агенції з міжнародного розвитку (USAID).
Про це Суспільному розповіла співзасновниця проєкту "Баба Єлька" Інна Тільнова.
За її словами, створювати колекцію допомагали українські майстри.

Під час фінальної фотосесії учасники проєкту презентували вбрання з колекції: одяг хлопчика та дівчинки восьми років, незаміжньої дівчини та парубка, наречених, чоловіка та жінки 40 років та більш старших людей. У фотосесії взяли участь місцеві жителі та переселенці.
Про одяг, який носили більш старші жінки, розповіла Інна Тільнова.
"Утеплена юпка — це копія речі, яку зберігають у фондах обласного краєзнавчого музею. У неї вишукана підкладка — це особливість старовинних речей: зверху було однотонне, щось темненьке, а під низом — барвисте. Ця юпка з аплікацією, вона виконана з оксамиту. Юпка — це верхній жіночий одяг із подовженими рукавами".

Під юпкою — вишита сорочка за зразком сорочки із села Деріївка, яку передала на зберігання учасницям проєкту місцева жителька. Сорочка належала її бабусі Агафії Барліт на початку ХХ століття. За зразком оригіналу її вишила кропивницька майстриня Анна Фукс.
"Ми не робимо копію традиційного одягу, ми стилізуємо. Оскільки в нас немає старовинної хустки тих часів, ми використали хустку з вибійкою, на ній — орнамент із села Олександрівка", — розповіла Інна Тільнова.

Місцева жителька Тетяна Жолонко презентувала вбрання жінки 40 років.
"Цей костюм шили довго, тому що майстриня намагалась максимально оригінально відобразити ті деталі, які були на цьому строї. Він дуже теплий, зручний, і, головне, відображає, що було у нас в минулому, якими справді були українці, а не та шароварщина, яку нам дуже довго пропагували за радянських часів".

Колекцію реплік старовинного вбрання робили на основі інформації, одягу та фотографій, які зібрали під час експедицій селами Кіровоградщини та знайшли у фондах музеїв, сказала співзасновниці проєкту Світлана Буланова.
"Із села Івангород Олександрівської громади ми привезли фотографію датовану 1927 роком. На фото — незаміжні дівчата, яким 17 років. Київська майстерня за зразком цієї фотографії створила віночок та комплект прикрас. В експедиціях ми бачимо величезну кількість старовинних фото кінця ХІХ-початку ХХ століття, на яких зображені жителі Кіровоградщини у шляхетно й красиво покроєних, дуже стильних, елегантних вбраннях".

За словами Світлани Буланової, основна мета створення колекції — популяризувати український традиційний одяг.

Майстриня Марія Величко розповіла, що майже місяць розробляли та відшивали штани галіфе.
"Ці штани відшиті з костюмної тканини й повністю скопійовані з фото. Відшивали ще костюм, жилетку і штани. Тут цікава підкладка".
Зберігатимуть вбрання в етнолабораторії "Баба Єлька", де його зможуть побачити всі охочі.