14 грудня у Кропивницькому біля пам’ятника ”Жертвам Чорнобиля” вшанували пам’ять ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Там зібрались вдови ліквідаторів, чорнобильці, рятувальники, військові та представники влади.
Про це розповіла кореспондентка Суспільного з місця події.
День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС — день пам'яті в Україні. Відзначають щороку 14 грудня, у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС (1986 рік – ред.). Вибух на ньому стався 26 квітня 1986 року. Два теплових вибухи зруйнували енергоблок. На даху почалася пожежа. Утворилася радіоактивна хмара, яка накрила територію сучасної України, Білорусі, Росії, а також Швецію, Австрію, Норвегію, Німеччину, Фінляндію, Грецію, Румунію, Словенію, Литву та Латвію.
Голова обласного підрозділу Всеукраїнської спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86" Ігор Мандрика розповів, що вшановувати учасників ліквідації аварії на ЧАЕС в Україні почали з 2006 року.
"Тодішній президент Віктор Ющенко започаткував цю дату. Ми й раніше вшановували ліквідаторів 14 грудня, але у 2006 році цей день став офіційним Днем вшанування".
З його слів, прагне, щоб ліквідаторів також вважали захисниками України.
"Ми тоді захистили свою землю і свій власний народ. Тому ми є такими ж захисниками України. У Кропивницькому квіти до памʼятника ”Жертвам Чорнобиля” кладуть на День Незалежності та на 1 жовтня, тобто на День захисників України. Тому можна сказати, що в нашій області ставлення до ліквідаторів як до захисників, але не у всіх областях країни таке є".
За його інформацією, в Кіровоградській області нині проживає 4700 учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.
"Це учасники ліквідації першої, другої та третьої категорій. У порівнянні з іншими – нас дуже мало".
Загиблих ліквідаторів вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів. За підрахунками кореспондентки Суспільного, участь у вшануванні взяли понад 50 людей.