Отруєння п’ятьох учнів кропивницького ліцею "Європейська освіта" під час шкільного ярмарку, який відбувся 5 грудня, розслідують дві комісії: одну створили в ліцеї, другу – в міській раді. Відомо, що діти з’їли отруту для щурів, вважаючи її цукерками. За тиждень жодна з комісій не з’ясувала, як отрута потрапила на шкільний ярмарок.
Про це Суспільному розповіли директорка ліцею Ліля Матяшова та начальниця міського управління освіти Лариса Костенко.
За словами директорки, вона нині збирає свідчення усіх педагогів, які були на ярмарку.
"Ми не спрацювали, як треба".
Співорганізаторка ярмарку Оксана Василенко не захотіла розповісти свою версію потрапляння отрути на ярмарок.
Зі слів начальниці міського управління освіти, випадок з отруєнням дітей комісія міськради вивчатиме до 25 грудня. За результатами її роботи ухвалять рішення – зокрема, розглядають винесення догани або звільнення з роботи директорки ліцею. Торгівля продуктами на ярмарках у школах Кропивницького заборонена, сказала Лариса Костенко.
"Опитують усіх причетних до цієї події, зібрали пояснення батьків та класних керівників, розробили заходи, направлені на те, щоб такого більше не повторювалось".
Окрім ліцею, комісію з розслідування випадку створили й у міській раді.
До комісії міської ради, яка розслідує отруєння школярів, увійшли представники міської ради, обласного департаменту освіти і науки та Держпродспоживслужби в області.
За словами речниці Держпродспоживслужби в області Наталії Шевченко, вони встановили, що отруєння не пов’язане з організацією харчування в ліцеї та санітарно-епідеміологічним станом закладу.
"Це більше кваліфікують або як нещасний випадок, або порушення правил безпеки".
При проведенні ярмарків Наталія Шевченко рекомендує дотримуватись норм безпеки харчових продуктів.
"Важливо й звертати увагу на вимоги санітарного регламенту для закладів освіти, який встановлює перелік продуктів, заборонених до реалізації в шкільних буфетах. Ці продукти не варто реалізовувати і на шкільних ярмарках".
Про звернення в поліцію
Керівник слідчого відділу Кропивницького районного управління поліції Віктор Розуменко розповів, що з приводу отруєння мають звернення від батьків чотирьох учнів ліцею.
"Розпочали досудове розслідування за частиною першою статті 137 Кримінального кодексу України "Неналежне виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей". Карається штрафом від тисячі до чотирьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або обмеження волі на три роки".
Зі слів керівника слідчого відділу, говорити про версії слідства щодо того, як отрута опинилася на ярмарку, не може, оскільки розслідування триває.
На отруту для щурів вказують аналізи дітей
Дітей з отруєнням госпіталізували у відділення реанімації обласної дитячої лікарні. Результати аналізів дітей, за словами завідувача відділення Андрія Гутарєва вказують на те, що діти з’їли отруту для щурів. Нині дітей виписали з лікарні, вони можуть відвідувати школу.
За інформацією лікарки-епідеміолога обласного центру контролю і профілактики хвороб Олени Черненко, досі випадків отруєння дітей у школі отрутою для щурів в області не реєстрували. Хімічні або токсичні отруєння, сказала – це один з видів гострих отруєнь у дітей.
"Важкість перебігу такого отруєння залежить від виду й кількості токсичної хімічної речовини, яку встигла вжити дитина, й від віку та ваги дитини".
Першими, з її слів, з'являються симптоми інтоксикації: нудота, блювання, біль в животі. Якщо дитина з’їла отруту, одразу слід викликати швидку меддопомогу, сказала лікарка.
"А поки чекаєте швидку, слід викликати у дитини блювоту, щоб зменшити кількість токсичної речовини в організмі, поки вона не встигла всмоктатися. Токсичні та хімічні речовини вважають небезпечними для організму людини, тому всі вони зазвичай отруйні для організму дитини й можуть завершитись смертю".
Що кажуть батьки школярів
Мама семирічного ліцеїста Валерія Ємельянова про отруєння сина дізналась на роботі.
"Мені зателефонувала наша класна керівниця й розповіла, що однокласник сина Назар купив на ярмарку цукерки, а потім у класі поділився з чотирма однокласниками, серед яких був мій Олег. Мені він розповів, що з’їв пів жменьки – десь десять різнокольорових зерняток, що було видно під час промивання шлунку".
Зі слів жінки, про організацію ярмарку в ліцеї батьків повідомили заздалегідь.
"Нам присилали запрошення. Писали, що модна принести сувеніри, солодощі, а також, для захисників наших, треба було принести теплі речі, обігрівачі й отруту для гризунів".
Тому вона вважає, що про те, як отрута для щурів опинилася на шкільному ярмарку, мають відповісти його організатори.
"На мою думку, передусім мають відповідати директорка й та людина, яку призначили організатором всього цього процесу. Хто організатор, хто з викладачів був до цього причетний, ми досі не знаємо, але розуміємо, що не всі викладачі були організаторами".
Шестирічного сина Вікторії Загребельної Назара у понеділок, 9 грудня, виписали з обласної дитячої лікарні, де він чотири дні лікувався після отруєння. Отруту для щурів купив саме він.
За словами першокласника, він думав, що купив цукерки.
"Спитав, що це – сказали, що цукерки. Заплатив 20 гривень. На перерві відкрили, з’їли – хто захотів".
Вікторія Загребельна — одна з тих, хто звернувся до поліції після отруєння сина.