У Кропивницькому відзначили другу річницю визволення Херсона від восьмимісячної російської окупації. На площі Героїв Майдану зібрались місцеві жителі та переселенці. Тримали плакати "Херсон – це Україна", "Чорнобаївка – дякуємо ЗСУ", державні прапори та міста Херсон.
Начальник Асканія-Нови селищної військової адміністрації Херсонської області Іван Дударь розповів Суспільному, що нині на Кіровоградщині проживають майже дев'ять тисяч переселенців з Херсонщини.
Житель Херсона Олександр Кузнєцов розповів, що з російської окупації виїхав наприкінці липня 2022-го, бачив як російські війська зайшли в місто. Для нього, сказав, найстрашніше під час окупації – це відсутність зв’язку.
"Я не міг виїхати, та й з початку не хотів. На другий-третій день, коли прийшли росіяни, вони виломили двері, виносили з дому все, що могли. Це було боляче і страшно. Найстрашніше — відсутність зв’язку. Коли не можуть діти подзвонити".
Сказав, Кропивницький – чудове місто, але вночі йому сниться Херсон. Чоловік чекає на закінчення війни й сина з фронту.
"Я їжджу в Херсон регулярно, допомагаю. Бо кожен має робити щось для спільної перемоги.
Окупація та визволення Херсона
1 березні 2022 року російська війська зайшли у Херсоні. Місто опинилось у тимчасовій окупації. На вулиці Перекопська йшла броньована техніка з літерою "Z". Там російські військові розстріляли автівку, у якій їхали мирні жителі. Також поцілили з танку у багатоповерхівку, внаслідок чого загинули херсонці й вигоріли три квартири. Війська РФ не покидали наміру взяти все під свій контроль, не зважаючи на спротив жителів області.
Місто та вся область опинилась на межі гуманітарної катастрофи, через розташування військ РФ, які не пропускали допомогу. У перший день російські військові захопили залізничний вокзал та річковий порт. 28 червня російські військові викрали міського голову Ігоря Колихаєва.
11 листопад 2022 року українські війська увійшли у Херсон. Це єдиний обласний центр України, який вдалося захопити армії РФ на початку повномасштабного вторгнення. Місто перебувало в окупації вісім місяців.