Перейти до основного змісту
Сонячні електростанції й малі ГЕС. Як Кіровоградщина впроваджує проєкти альтернативної енергетики

Сонячні електростанції й малі ГЕС. Як Кіровоградщина впроваджує проєкти альтернативної енергетики

Щороку в Кіровоградській області збільшуються кількість проєктів, які дозволяють виробляти електрику з відновлювальних джерел енергії. За 2024 рік відкрили 165 нових сонячних електростанцій. У 2025 році таке будівництво продовжать. Також на Кіровоградщині з'явиться ще одна мала гідроелектростанція й нові когенераційні установки.

Про це на брифінгу розповіла директорка департаменту житлово-комунального господарства обласної військової адміністрації Ольга Довжук.

Сонячні електростанції

Нині в регіоні працюють 3143 сонячні електростанції загальною потужністю 383,2 мегавата. Після відкриття нових цього року потужність зросла на 4,03 мегавати. За словами Ольги Довжук, якщо порівнювати обсяги потужності й потреби області, то теоретично сонячні електростанції мали б повністю забезпечити Кіровоградщину електрикою. Коли обленерго взимку заміряло споживання області, то найбільший показник 17 січня склав 376 мегаватів.

"Але це не забезпечує наші потреби. Чому? Тому що ми всі прекрасно знаємо, що сонячна генерація примхлива. І літом, і зимою тільки в певні часи вона дає максимальну потужність. Тому сьогодні й ставиться завдання щодо встановлення сонячної генерації тільки з накопичувачами електричної енергії, і такі проєкти вже будуть на території області. Їх у 2025 році планують реалізувати п'ять загальною місткістю 57,2 мегавата".

Частину сонячних електростанцій встановили на об’єктах критичної інфраструктури — до прикладу, водозаборах й водопровідних насосних станціях.

"Це дає стабільну роботу системі водопостачання і водовідведення навіть в умовах, коли застосовуються графіки погодинних або аварійних відключень. До речі, використання сонячної енергії ще і дає економію вартості електрики близько 25%".

У Приютівській громаді тільки розпочали будівництво комунальної сонячної електростанції потужністю 30 кіловатів. Вона також подаватиме електрику на систему водопостачання. І, окрім цього, на частину ліцею й адміністративні будівлі.

Водночас бізнесу на 2025 рік видали 11 технічних умов на будівництво сонячних електростанцій загальною потужністю 31,3 мегавата.

Малі ГЕС

В області є 12 міні ГЕС з загальною потужністю 171 мегават, і ще мають будувати одну на річці Синюха потужністю 0,18 мегавата. Уже видали технічні умови.

Інші альтернативні джерела енергії

На Кіровоградщині три підприємства виробляють електричну енергію з альтернативних джерел. Їхня загальна потужність — майже 19 мегаватів. На одній з них сировиною є сміття. Така установка четвертий рік працює на полігоні твердих побутових відходів в місті Кропивницькому й виробляє електричну енергію з біогазу, який там збирається.

Когенераційні установки

Загалом в області працює три когенераційні установки — обладнання, де електрична й теплова енергія виробляються одночасно. Усі в місті Світловодськ. Загальна потужність понад 1,1 мегавата. Водночас комунальні підприємства Світловодська й Олександрії отримали ще п’ять когенераційних установок у рамках реалізації проєкту USAID.

Також планують будувати когенераційні установки шість приватних підприємств. Тут загальна потужність має скласти майже 33 мегавати.

Усі ці об’єкти планують ввести упродовж 2025 року.

Державні програми

В Україні люди можуть отримати кредит на встановлення сонячних панелей під 0% річних. Сума кредиту за цією програмою може складати для однієї родини до 480 тисяч гривень. Термін кредитування до 10 років. В області цією програмою скористалися щонайменше 13 людей на суму 4,3 мільйона гривень.

"Але це дані тільки Ощадного банку України, тому я думаю, що загальна кількість кредитів по області значно більша".

Ще одна програма — "Грін ДІМ" Фонду енергоефективності. Вона передбачає встановлення на багатоповерхових житлових будинках сонячних панелей, які б могли працювати в період відключень електрики.

"Це не кожна квартира буде мати з цього електричну енергію, а лише місця загального користування. Тобто це забезпечить освітлення під'їздів, користування ліфтами, роботу тепловодопостачання. Але ця програма цікава лише дев'ятиповерховим і вищим будинкам. Ви ж розумієте, там система водо- й теплопостачання залежить від підкачувальних насосних станцій. А в нас в області не така велика кількість саме дев'ятиповерхових будинків".

На Кіровоградщині першим такою програмою скористалося ОСББ "Арка" з міста Олександрія. Нині воно підписує договір з фондом енергоефективності на встановлення 52 сонячних панелей з накопичувачами потужністю 0,02 мегавата.

Топ дня

Вибір редакції

На початок