У Кропивницькому за два роки роботи до мобільної бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим від насильства звернулися 2744 людини. З якими проблемами звертаються жителі в етері Українського радіо Кропивницький розповіли психологиня Наталія Цумарєва та керівниця мобільної бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим від насильства і Тетяна Орлова.
Мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги створили у 2022 році. Спочатку працювали виключно із випадками домашнього та гендерно зумовленого насильства, обслуговуючи обласний центр і населені пункти в радіусі 50 кілометрів. Нині можливості мобільної бригади розширилися, сказала керівниця мобільної бригади.
За українським законодавством, дитина, яка стала свідком домашнього насильства, автоматично є постраждалою. Тому психологи та соціальні робітники працюють з дітьми від 14 до 18 років. Якщо по допомогу звертаються з дітьми меншого віку, їх перенаправляють до денного центру психологічної допомоги або до центру допомоги врятованим чи інші організації, де є дитячі психологи, пояснила Наталія Цумарєва.
Також мобільна бригада працює з переселенцями, з військовими та їхніми родинами.
За даними психологині, нині фіксують випадки домашнього насильства в сім'ях військовослужбовців. Ці випадки ускладнюються тим, що кривдники можуть мати при собі зброю.
"У нас був випадок, коли людина була з гранатою і мені довелося викликати поліцію для того, щоб вони перевірили її боєздатність, тому що людина могла вчинити самогубство, погрожувала цією гранатою вбити свою дружину".
З якими проблемами найчастіше звертаються до мобільних бригад?
"Це робота з різними формами психологічного, економічного, фізичного та сексуального насильства. Дуже часто люди навіть самі не усвідомлюють, що вони уже в колі насильства, що це вже не просто сімейний конфлікт, сварка, а що вони є постраждалими, і також їхні діти, родичі від домашнього або гендерно зумовленого насильства", — сказала психологиня.
За словами керівниці мобільної бригади, побільшало запити щодо мобінгу — це насильство на роботі та булінгу — насильство над дітьми у сфері навчального процесу.
"Найчастіше звертаються щодо психологічного насильства. Його дуже важко ідентифікувати, тому ми інформуємо, проводимо роз'яснювальну роботу щодо форми домашнього насильства, бо люди іноді не розуміють, що це вже переходить межу, і це є домашнім насильством. З постраждалими ми складаємо план безпеки, обговорюємо, що робити, що потрібно мати при собі, що у рюкзачку, якщо людина втікає з міста перебування, що вона може взяти з собою, куди вона може звернутися по допомогу. Якщо є діти, як убезпечити їх, як забрати з собою".
Працівники мобільної бригади пояснюють, де і яку допомогу можна отримати.
"Можемо перенаправити до подальшої роботи до спеціалістів. У нас є денний центр, є кризова кімната, є притулок. Також ми співпрацюємо з різними громадськими організаціями, де вони можуть також поселитися, бо, наприклад, наш притулок поселяє лише жінок із дітьми",— пояснила психологиня.
Якщо на початку роботи мобільної бригади з соціально-психологічної допомоги фіксували приблизно 4% звернень щодо домашнього насильства від чоловіків, то тепер ця цифра зросла до 12%.
"Це не означає, що випадків насильства стало за ці роки більше. Це говорить про те, що інформаційна робота діє і чоловіки стали більш відвертими в розмові, також можуть зізнатися та визначити, що вдома щодо них відбувається насильство".
Збільшилася, якщо порівнювати 2022 рік і 2024 роки, кількість насильства над літніми людьми з боку їхніх дітей. Чоловіків після надання першої психологічної та юридичної допомоги селять не в притулок, у будинок милосердя. Є випадки, коли працівники мобільної бригади не можуть з певних причин надати допомогу людині, найчастіше це ті, хто не хоче розв'язувати проблему. Також нерідко люди звертаються за допомогою у вирішенні господарчих чи економічних питань, сказала психологиня.
Якщо ми говоримо про сім'ї військових, після того, як вони повертаються з фронту, є травми різні, які можуть себе проявляти у цивільному житті. Які особливості роботи психологів з військовими і їхніми родинами?
"Часто військові, які повернулися, не розуміють, що з ними відбувається і їм складно адаптуватися. Треба певний час, їм треба перебудовувати свій організм, свою психіку на цивільне життя. Дуже часто вони стикаються тут з якоюсь несправедливістю, з тим, що їм не подобається, з тим, що йде в розріз їхнім цінностям. Їм звично бути з побратимами, і от дуже часті такі випадки, коли ніби вони можуть уже отримавши там поранення чи інвалідизацію залишитися дома, вони знову йдуть туди, тому що там їм ближче, там їх зрозуміють, там їхні побратими. Ми пояснюємо, що це нормально, що з ними відбувається. Радимо, вони якщо мають якісь психофізіологічні розлади, щоб зверталися до своїх дільничих лікарів", — розповіла Наталія Цумарєва.
За її інформацією, є випадки, коли справа вирішується на користь постраждалої особи, навіть тоді, коли це здається неможливим. Один з таких — це історія військовослужбовиці Лариси, яка разом з чоловіком переїхала на Кіровоградщину з Луганської області. Жінка звернулася по допомогу до мобільної бригади соціально-психологічної допомоги через домашнє насильство. Чоловік погрожував вбити Ларису, на той час вона була на восьмому місяці вагітності.
"Ми викликали поліцію. Під час обшуку в квартирі знайшли наркотики. Ми клієнтку доправили до центру матері та дитини. Вона тут в місті народила дитину. Суд назначив слухання щодо цієї справи, і чоловіка мали судити за домашнє насильствотво, але він самовільно залишив військову частину і зник. За словами дружини, він забрав всі гроші, там була велика сума, родина планувала купити нове житло. Бо жили в маленькій однокімнатній квартирі".
За словами психологині, перебуваючи у центрі, жінка за допомогою благодійних організацій здобула професію майстра манікюру і косметолога. Нині хоче відкрити власну справу і повернутися.
"Її дитина буде відвідувати садок. Сподіваємося, що відбудеться суд і кривднику дадуть обмежувальний припис, тобто він не матиме права наближатися до її житла, телефонувати їй і через третіх осіб якимось чином на неї впливати".
У Кропивницькому працюють дві мобільні бригади соціально-психологічної допомоги для постраждалих від домашнього насильства, а також для постраждалих від гендерно зумовленого насильства. У складі бригад — працівники соціальної служби й психолога. Звертатися можна за телефонами: 0632169082, 063216 8735.