"Ситуація напружена". У громаді на Кіровоградщині лисиці нападають на людей

"Ситуація напружена". У громаді на Кіровоградщині лисиці нападають на людей

У Великоандрусівській та Світловодській громадах Олександрійського району Кіровоградській області фіксують випадки нападу диких лисиць на людей. Минулого тижня тварини покусали трьох рибалок на березі річки Дніпро.

Про це Суспільному розповіла речниця Держпродспоживслужби області Наталія Шевченко.

За її інформацією, рибалки зверталися по допомогу у Світловодську центральну районну лікарню.

"Щоб вберегтися від сказу, яким могли бути інфіковані дикі лисиці, людям рекомендували пройти курс антирабічних щеплень. Що стосується домашніх тварин, то ветеринари щороку роблять їм профілатичні вакцнації. Однак епідемічна ситуація захворюваності на сказ та цих територіях залишається напруженою, є всі передумови для поширення цієї небезпечної інфекції".

За інформацією Наталії Шевченко, цьогоріч на Кіровоградщині сказ зафіксували у 13 лисиць. У 2024 році вакцинацію диких м’ясоїдних тварин не проводили.

"Цьогоріч приманки від сказу на території області ми не розкладали, бо не отримали їх. Наразі чекаємо. Їх ефективність була доведена в попередні роки, коли для розповсюдження брикетів з вакциною використовували літаки. Тоді кількість випадків захворювання тварин на сказ значно зменшувалася. Нині польоти під забороною".

"Ситуація зі сказом напружена"

З початку 2024 року ситуація зі сказом на Кіровоградщині напружена, сказала головна санітарна лікарка регіону Надія Оперчук. За останній тиждень в області зареєстрували чотири випадки захворювання у тварин.

"Від укусів безпритульних котів у селі Паліївка Маловисківської громади постраждала одна людина, у селищі Устинівка троє. Також сказ зафіксували у безпритульного кота у селі Рівне Новоукраїнського району. У селищі Новгородка захворіла собака, яка мешкала в одному з фермерських господарств. На сьогодні там 11 постраждалих, всі отримують антирабічну допомогу".

За інформацією головної санітарної лікарки, на 9 вересня в області є 80 лабораторно підтверджених випадків сказу серед тварин, торік за аналогічний період було 49.

"За останній тиждень з приводу укусів безпритульними та домашніми тваринами звернулися 49 жителів регіону, з них 24 людини отримують антирабічне щеплення. На сьогодні в області є майже 1100 доз антирабічної вакцини. Певна кількість зберігається на обласному складі для того, щоб, в разі потреби, передавати її в ті території, де вона закінчується".

Що таке сказ, шляхи зараження та симптоми

Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин та людей. Характеризується енцефалітом, ураженням центральної нервової системи. Людину заражає інфікована тварина через укус, подряпини, потрапляння слини на ушкоджену шкіру, через слизові оболонки.

Інкубаційний період у людей – з моменту потрапляння вірусу в організм і до розвитку симптомів – триває від місяця до трьох. Але трапляються випадки, коли інкубаційний період триває від тижня до року. Це залежить від місця, кількості та глибини укусу.

Початкові симптоми сказу у людини: підвищення температури тіла, біль, незвичні та незрозумілі відчуття, поколювання й печіння в місці травмування. Після появи симптомів у більшості випадків людина помирає. Відбувається це внаслідок стрімкого розвитку запалення головного й спинного мозку.

Після травмування твариною обов’язково слід звернутись до лікаря, сказала Надія Оперчук. Інфіковану людину госпіталізують, вводять антирабічну вакцину. Таких щеплень має бути п’ять: перше – в день звернення, решта – на третій, сьомий, 14-й та 28-й день. Вакцинація безплатна.

Якщо після укусу чи ослизнення немає можливості швидко отримати медичну допомогу, слід промити рану мильною водою протягом 15 хвилин, дезінфікувати 70-відсотковим спиртом чи п’ятивідсотковим розчином йоду. Після – обов’язково звернутись в лікарню.

На початок