Національна гвардія України – це військове формування з правоохоронними функціями, яке входить до складу міністерства внутрішніх справ. Головні завдання гвардійців – відсіч збройної агресії РФ, конвоювання, екстрадиція та охорона підсудних, підтримання правового режиму воєнного стану та охорона важливих державних об’єктів. Про це розповів офіцер з комплектування стрілецького батальйону військової частини 3011 Євгеній Волошин. Про рекрутинг до Національної гвардії України у Кропивницькому – в інтерв’ю з ним.
Яких посад потребує Національна гвардія? (тут і далі – пряма мова)
Національна гвардія, як і інші збройні організації, потребують як тилових посад, так і посад для відсічі збройної агресії, конвоювання підсудних та полонених. Це вже відбувається не на окупованих територіях, а тут, у нас. Тому, потрібні люди як там, так і тут.
Чим рекрутинг відрізняється від мобілізації?
Це добровільно. Людина добровільно приходить до центру рекрутингу, обирає собі посаду, обирає місто, де буде проходити службу, обирає рід військ, військову частину. Повна свобода вибору.
Наскільки наявність у регіоні рекрутингового центру спрощує набір на службу?
Дуже спрощує. Так, дехто чув про Національну гвардію, знають, що у Кропивницькому дислокується Національна гвардія, та прийшовши у рекрутинговий центр і побачивши наші агітаційні брошурки, вони бачать, що це є, там є вакансії, розуміють, куди можна звернутись. Наприклад, через рекрутинговий центр до мене звернувся водій, який має права усіх категорій. А нам водії потрібні. Тому працюємо над підписанням контракту з ним. Контракт підписується до оголошення демобілізації.
Які вакансії є у Національній гвардії?
Електрики, водії, стрільці – це посади солдатського, сержантського, старшинського складу. Є й офіцерські посади, є посади кухарів, водіїв бронетранспортерів, кінологів.
Чи потрібна кінологам якась особлива підготовка? Хто і як готує кінологів?
Передусім кандидат на посаду кінолога повинен мати хист до роботи з собакою. Підбираємо такого кандидата, який в минулому десь працював кінологом або має свою собаку, яку навчав, з якою проводить багато часу і має навички спілкування з товариною. На таких людей звертаємо увагу. І після того, як людина підписує з нами контракт, кандидат на кінолога, обов’язково їде у кінологічну школу на навчання. Після отримання відповідного сертифікату – служба.
Які функції стрільців у Нацгвардії?
Стрільці – не обов’язково штурмовики, не обов’язково окоп. Це назва посади. Наприклад, у підрозділі з конвоювання, який виконує свої обов’язки в судових залах під час конвоювання, під час автошляхових варт з однієї колонії в іншу. Стрілець не обов’язково на передовій і стріляє.
Коротко про процедуру рекрутингу
Якщо людина зацікавилась, представник ЦНАПу, який працює в рекрутинговому центрі, телефонує мені й ми детально говоримо про кандидата. Якщо він нам підходить, ми зустрічаємось з ним особисто і я пропоную посади.
Торік відбувалась всеукраїнська кампанія з рекрутингу "Гвардія наступу". Які бригади були сформовані?
Були сформовані практично всі заявлені бригади. Люди йшли. Деякі чоловіки з окупованих територій хотіли звільнити саме територію свою – приходили, питали, яка бригада, на якому напрямку буде відбивати наступ і звільняти наші території. А кожна бригада має свої завдання, свої напрямки оборони й наступу.
Які вимоги до охочих служити в Національній гвардії?
Це мають бути громадяни України 18-60 років, які не мають проблем із законом, тобто без судимостей, які мають повну середню загальну освіту, вмотивовані й можуть виконувати бойові та спеціальні завдання за станом здоров’я.
Ми маємо власну поліклініку, де кандидати проходять військово-лікарську комісію. Це економить час.
Як готують до служби?
Обов’язково направляють на навчання. Для цього у нас є головні сержанти, які планують навчання для людей, що вперше прийшли в армію або мали перерву після проходження служби у понад п’ять років. Таких людей відправляють у наші навчальні центри, яких у нас багато. Навчання може відбуватись і за кордоном – там вчать командирів відділень, командирів взводів, а також звичайним навичкам військового – штурму окопів, будівель, обороні позицій.
Крім того, ми закликаємо молодь вступати до навчальних закладів нашого профілю – академії Національної гвардії України та Київського інституту Національної гвардії України. Серед вимог – повна середня освіта, бажання, здоров’я, відповідна фізична підготовка.
Які соціальні гарантії мають ті, хто служить у Національній гвардії?
30 діб відпустки з виплатою на оздоровлення, яка дорівнює заробітній платі. Також є матеріальна допомога та обслуговування в медичних закладах Нацгвардії. Крім того, є й оздоровчі центри. А ще військовослужбовець Нацгвардії має посвідчення учасника бойових дій, має пільги на рівні з військовослужбовцем міністерства оборони України.
Як долучитися до Національної гвардії України. Алгоритм дій
Необхідно звернутись до ЦНАПу в Кропивницькому - в рекрутинговий центр. Там надають інформацію про Національну гвардію України та інформацію щодо подальших дій.
Головна порада потенційним кандидатам – побороти страх. Якби ми, українці, боялися, то вже напевне росіяни були б тут. Але ми стримуємо їх. Цьому навчають. Є інструктори, є люди, які вже давно служать. Вас підтримають, вас навчать, вас одягнуть, вас нагодують, соціально захистять ваші сім’ї.