У Кропивницькому встановлюють межі міста. Чому це важливо та яка процедура

У Кропивницькому встановлюють межі міста. Чому це важливо та яка процедура

Ексклюзивно

Кропивницький юридично не має меж, а площа міста не відповідає Генеральному плану, затвердженому у 2000 році. Нині межі встановлюють, готують документи.

Про це Суспільному розповів начальник міського департаменту містобудування Роман Лунгол.

Щоб встановити межі міста, розпочали процедуру погодження проєкту землеустрою. На питання, чому цього не зробили раніше, відповів, що це мала зробити попередня влада.

"За всю історію нашої незалежної держави місто Кіровоград, місто Кропивницький не мало навіть проєктної межі. І це дуже велика проблематика була, з огляду на його розвиток. Ну, не може місто обласного значення не мати своїх меж. Воно має бути визначено. У нас на сьогодні юридично немає меж. У нас немає чіткої лінії, яка розмежовує місто Кропивницький та населені пункти навколо міста".

Яка процедура встановлення меж

Зі слів керівника департаменту, 28 травня 2024 року міська рада ухвалила рішення про погодження проєкту землеустрою про встановлення меж із включенням земель селища Нове, що належить до Кропивницької громади. Нині готують документи на сесію Кіровоградської обласної ради. Потім направлять звернення до Кабінету міністрів для подання до Верховної ради.

"На сьогодні у нас є Генеральний план 2000 року. Він розроблений на тоді ще місто Кіровоград і селище міського типу, на той час, Нове – як розвиток міста Кіровограда. Тому нам довелось готувати проєкт міста Кропивницький із включенням селища Нове, а нині це селище, до території міста".

Згідно з Генеральним планом 2000 року, площа Кропивницького – 10332 гектари. З урахуванням перспективи розвитку та землями селища Нове – 11779 тисяч гектарів, сказав Роман Лунгол. Відповідно до розробленого проєкту землеустрою, після включення земель селища Нове, загальна площа Кропивницького стане більшою на понад тисячу гектарів.

"Селище Нове, згідно з реєстром адміністративно-територіального устрою, припинить своє існування. Це буде місто Кропивницький. На засіданні сесії ми погодили проєкт, проєкт – ключове слово, межі міста Кропивницького. Це перше рішення. Наступне – це буде погодження обласної ради, потім йдемо на Верховну раду. Для жителів селища це нічого не означає. Це означає лише те, що юридично це буде місто, як воно де-факто і є – стосовно інфраструктурних проєктів і розвитку.

Межі Кропивницького враховуватимуть межі вже сформованих населених пунктів, уточнив начальник департаменту.

"Ми брали до уваги проєкти формування меж, встановлені 1993 року".

Площа селища Нове – понад тисяча гектарів, сказала староста Любов Марченко.

"Є багатоповерхові будинки, приватний сектор, промислові підприємства. Нині, як адміністративно-територіальна одиниця, це селище Нове, але буде вирішуватись питання, щодо ліквідації цієї адміністративно-територіальної одиниці, бо Нове приєднане до міста Кропивницький".

Селище Нове приєднали до Кропивницького у 2020 році, так утворили об’єднану територіальну громаду. Встановити межі міста вимагає законодавство, пояснив Роман Лунгол.

"Земельний кодекс й стаття земельного кодексу про землеустрій каже, що кожен населений пункт повинен мати межі. Це структура адміністративно-територіального устрою".

Чому встановлення меж міста важливе

"Це дасть нам змогу коригувати містобудівну документацію – перше. Це інвестиції. Друге – це наповнення бюджету. Це дасть нам змогу розробити нову нормативно-грошову оцінку, тому що були зони, не включені у нормативно-грошову оцінку з 2019 року. Генеральний план – це інвестиційна забудова. Це багатоквартирні будинки, лікарні, школи. А воно тягне знову наповнення бюджету".

Зі слів Романа Лунгола, після ухвалення рішення парламентом селище Нове припинить існування в реєстрі адміністративно-територіального устрою, та змін для жителів після встановлення меж не буде.

На початок