На Кіровоградщині розширили межі урочища Каскади. Чому це важливо

На Кіровоградщині розширили межі урочища Каскади. Чому це важливо

Ексклюзивно
Геологічна пам'ятка природи урочище Каскади
Геологічна пам'ятка природи урочище Каскади. Сергій Мілютін

У Кіровоградській області розширили межі геологічної пам'ятки природи урочища Каскади. Вони розташовані в межах Злинської громади, біля річки Буки.

Про це Суспільному розповів голова Злинської громади Олександр Недолужко. За його інформацією, нині площа урочища збільшилась з 2,5 до майже 73 гектарів.

"Ми потрохи змінюємо статус каскадів, щоб у майбутньому вийти на державний рівень. Це дійсно серйозний природоохоронний об'єкт. Ми пішли на такий крок, аби зберегти природу. Сюди входить цілий комплекс ставків, рослин, птахів та звірів, які занесені до Червоної книги України. Там дуже багато лишайників, яким не один десяток років, а ми їх топчемо ногами".

Аби змінити межі урочища, витратили майже два роки, говорить голова Злинської громади. Для отримання наукового обґрунтування, чому територію Каскадів треба збільшити, залучали екологів та науковців.

"Був такий період, коли у цьому урочищі хотіли зробити кар'єр та добувати камінь. Коли ми сказали – це ж Каскади – нам відповіли покажіть конкретно, де вони на паперах, а їх не було... Це спонукало нас всю цю територію разом зі ставками, прибережною зоною зробити заповідною. Після дослідження екологів, був дозвіл з міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та голосування на сесії Кіровоградської обласної ради".

"Природну цінність урочища Каскади ніхто не досліджував"

Дослідити степові території урочища приїжджали екологи. Влаштували чотири експедиції. Серед них був Олексій Василюк — керівник громадської організації "Українська природоохоронна група".

З його слів, коли почали шукати інформацію про природну цінність та біорізноманіття території Каскадів, виявилось, що її дуже мало, бо наукові дослідження тут ніхто не проводив.

"Ми дослідили, що на каменях ростуть 60 видів лишайників. Один з них — ласалія пухирчаста, яка занесена до Червоної книги України. Вони рідко зустрічаються, ростуть довго, їм як мінімум 50 років. Це свідчить про те, що тут чисте повітря, бо поруч немає ніяких підприємств. Щоб знищити лишайники вистачить одного кислотного дощу".

Крім цього, за одну ніч екологи знайшли 146 видів комах, для цього встановили екран з потужним світлом, на яке вони зліталися. Виявили 58 видів переважно диких птахів, кожен восьмий з яких занесений до Червоної книги, та 408 видів рослин, дев'ять з яких теж червонокнижні, говорить Олексій Василюк.

Наприклад – це тюльпан бузький. Також росте гвоздика буська. Це вид, який входить до Європейського червоного списку. Ця рослина росте на Кіровоградщині та на Миколаївщині у Національному природному парку "Буський Гард".

Ці дослідження свідчать про те, що це місце – абсолютно дика природа і за декілька днів дослідити територію урочища Каскади просто неможливо. Але я можу сказати, що найцінніше, що тут є – це степові території навколо каменів. Тому з часом будемо пропонувати розширювати цю заповідну територію, долучаючи сусідні громади".

Зі слів голови Злинської громади Олександра Недолужка, через те, що люди завдавали шкоди довкіллю урочища, познімали вказівники до цього місця. Тепер планують їх відновити.

До нас приїжджає дуже багато туристів, особливо у травні-червні, бо в липні-серпні вода починає зеленіти. Наразі немає вказівників, але ми будемо їх поновлювати. Також люди, які захочуть приїхати до нас на екскурсію, можуть звертатися у Злинську сільраду. У нас є краєзнавці, які можуть супроводжують туристичні групи, все розповідати та показувати".

На початок