У Кіровоградській області безробітних залучають до суспільно корисних робіт. З початку 2024 року у них взяли участь 140 людей – місцевих жителів та переселенців. Перелік робіт затверджують у громадах та передають потреби у центр зайнятості. Суспільне дізнавалось, що таке суспільно корисні роботи та яку заробітну плату отримують їх виконавці.
До суспільно корисних робіт залучають безробітних, зареєстрованих у центрі зайнятості, розповіла Суспільному начальниця відділу обласного центру зайнятості Вікторія Бернікова. Фінансують їх з фонду загальнообов’язкового державного соцстрахування.
"Це вид тимчасової зайнятості працездатних осіб під час воєнного стану. Військова адміністрація спільно з військовим командуванням ухвалюють рішення щодо організації суспільно корисних робіт. Це ремонтно-відновлювальні роботи, фасування гуманітарної допомоги, плетіння маскувальних сіток, роботи з підтримання готовності захисних споруд цивільного захисту".
Якщо безробітний двічі відмовляється від участі у суспільних роботах, пояснила Вікторія Бернікова, його знімають з обліку у центрі зайнятості. З її слів, на роботу наймають людей, які не підлягають призову на військову службу, не мають обмежень за віком та станом здоров’я.
"Зарплата не може перевищувати 1,5 мінімальних зарплати, тобто12 тисяч гривень".
З початку року до суспільно корисних робіт, сказала, залучили 140 людей. Нині безробітних залучають у Кропивницького районі. Інші затверджують перелік робіт.
Майстерка з ремонту з Аджамки
Олена Піщикова із села Аджамка Кропивницького району працює у місцевій школі – робить ремонт в укритті. Знайшла цю роботу через центр зайнятості. Зі слів жінки, такі роботи в укриттях під час воєнного стану називаються суспільно корисними.
"Тут таке творилось. А зараз любо-дорого глянути. Штукатурили, білили все. Дірки закладали".
На обліку у центрі зайнятості була три місяці, сказала Олена Піщикова. До того 24 роки працювала в різних місцях на ремонтних роботах.
"Закінчила будівельне училище і все життя працювала на будівництві".
За інформацією директорки ліцею Лариси Середи, в ліцеї навчаються 396 учнів, укриття розраховане на 400 людей.
"Тому всі учні забезпечені очним навчанням. Дуже важливо було підготувати укриття для того, щоб учням було комфортно у ньому навчатись. Зробили туалети, вентиляцію, запасний вхід в укриття".
Начальник відділу освіти Аджамської сільської ради Вадим Нагорний розповів, що у громаді є потреба в упорядкуванні укриттів.
"Будівель у нас п’ять. З місцевого бюджету зарплата цій людині не сплачується. У зв’язку з війною зараз дуже складно знайти саме чоловічі професії".