Жителька села Карлівка Кіровоградської області Наталія Мокряк показала родинні традиції фарбування яєць до Великодня. Суспільному жінка розповіла, що використовує тільки природні барвники, як це робили мама та бабуся.
Наталії Мокряк пригадує, що у її родині яйця на Великдень завжди фарбували цибулинням. Його починали збирати з Різдва. Цибулиння кип’ятять у воді й варять у ньому яйця. Чим більше цибулиння, тим більш насичений буде колір.
"Коли свята підходили, мама нам показувала, як вони у своєму дитинстві фарбували яйця в цибулині, до яйця воском приклеювали листочок. Від воску яйце ставало жирним — туди не прилипала фарба і виходили візерунки. Це все було цікаво, але мені тоді більше хотілося кольорових — синіх, зелених, коричневих. А зараз повертаємося до своїх традицій. Згадуємо, чому нас вчили бабусі".

Наталія Мокряк фарбує яйця. Суспільне Кропивницький
Нині замість воску жінка використовує капронові шкарпетки. Вони тримають листки. Для фарбування яєць у жовтий колір використовує куркуму.
"На свято родина сідає за стіл розговлятися, стукаються яйцями, по одному яйцю з’їдають, а потім всім, хто заходить до хати, треба було дати яйце. Якщо в гості йшли, теж несли з собою яйця, якщо діти заходять в хату, обов’язково треба дати яйце".

Родинні традиції фарбування яєць на Великдень. Суспільне Кропивницький
Традиція фарбувати яйця сягає дохристиянських часів, для українців і писанка, і крашанка – це символи-обереги, розповіла етнологиня Світлана Проскурова
"Видатний мистецтвознавець Вадим Щербаківський вважає, що великодні писанки в Україні є двох видів: власне писанка і крашанка. Писанка – це неварене яйце, яке розписувалося на Страсному тижні, крашанки – це варені яйця, їх часто варили у цибулинні".

Писанки, притаманні Кіровоградській області. Фото Facebook Ірина Михалевич.
Цьогоріч православні й греко-католики відзначатимуть Великдень 5 травня.