"Ситуація краща, ніж ми думали". Представники МАГАТЕ оглянули уранові шахти Кіровоградщини

"Ситуація краща, ніж ми думали". Представники МАГАТЕ оглянули уранові шахти Кіровоградщини

Шахта
Фото ілюстративне. На ньому працівник підприємства "СхідГЗК". СхідГЗК

Ситуація на уранових шахтах Кіровоградщини набагато краща за ту, на яку їх зорієнтували колеги з Росії. Це висновок Флоріана Хассі та Григоріана Таро, які відвідали з місією МАГАТЕ Кіровоградську область.

Про це розповів під час брифінгу перший заступник начальника Кіровоградської ОВА Павло Конопко.

За його словами, двоє представників місії МАГАТЕ були в Кіровоградській області 11 квітня. Вони перевіряли урановий об’єкт, а саме: дивилися, чи відповідає заявленим матеріалам видобуток урану на державному підприємстві "Схід ГЗК".

"Ми маємо позитивний звіт. Представники МАГАТЕ зазначили, що перебіг подій набагато кращий, ніж той, на який вони були зорієнтовані, зокрема колегами з МАГАТЕ — громадянами Російської Федерації. Тому ми маємо позитивний висновок, що наш власний ядернопаливний цикл розвивається відповідно до гарантій нерозповсюдження і відповідно до міжнародної угоди", — сказав Павло Конопко.

За його словами, урановидобувна галузь Кіровоградської області покращила свій стан по обсягах видобутку.

"У 2022-2023 роках ми мали 300-500 тонн щороку. Сьогодні плановий видобуток урано-оксидного концентрату — 1200 тонн. І у 2024 році це буде досягнутою метою".

За висновками місії, критерії безпеки витримані. Представники взяли проби води, повітря, ґрунту. Уранова шахта має природний фон, але з урахуванням концентрації й постійних маніпуляцій це відповідає ліцензії.

"Порушень ніяких не виявили. Додатково місія зазначила про свої можливості на міжнародному рівні порушувати питання безпеки, ядерного, радіаційного та фізичного захисту таких об’єктів — у чому ми конче потребуємо допомоги".

За словами Павла Конопка, Міжнародна агенція атомної енергетики утримує у своєму бюджеті три лабораторії, і одна з них допомагає демонтувати радіологічну установку в онкоцентрі на Кіровоградщині. Її повністю демонтують і вивезуть на утилізацію. Проєкт коштує шість мільйонів гривень.

"Ми до цього проєкту ніяк не дотичні. Міжнародна організація "Північно-атлантична лабораторія" все бере "під ключ": і утилізацію, і демонтаж установки. А на її місце прийде нове радіологічне обладнання в цьому році".

Місії МАГАТЕ перебувають на території України від початку 2022 року майже постійно. Спочатку приїхали через окупацію в березні Запорізької атомної станції (найбільшої станції в Європі й п’ятої за потужністю й величиною у світі). А від осені 2023 року вони мають представників на всіх майданчиках атомних електростанцій України (Рівненської, Хмельницької, Південноукраїнської).

На початок