Тюльпани, бузок, павловнії. У Кропивницькому через аномальну спеку рослини розквітли на місяць раніше

Тюльпани, бузок, павловнії. У Кропивницькому через аномальну спеку рослини розквітли на місяць раніше

Ексклюзивно

У Кіровоградській області квітень 2024 року б’є температурні рекорди – температура повітря на 10-14 градусів перевищує норму. В обласному центрі через аномальну спеку на місяць раніше розквітли тюльпани, бузок, павловнії та інші рослини.

Синоптикиня обласного центру з гідрометеорології Вікторія Виноградова розповіла Суспільному, що у квітні для Кіровоградщини характерна середньодобова температура 4-8 градусів тепла. Квітень 2024 року, з її слів, значно тепліший.

"У першій половині квітня середньодобова температура становила 10-14 градусів тепла, 8-10 квітня – 15-19 градусів тепла. Це на 10-14 градусів вище норми. Така аномальна висока температура спостерігається вперше за період спостережень – з 1945 року. Аномально теплими були також 1972-й та 2017-й роки".

За словами синоптикині, не лише квітень цьогоріч здивував температурними рекордами.

"Спостерігалась аномальна температура і в лютому, і в березні. Температурні показники на 5-6 градусів перевищували норму".

У кропивницькому Дендропарку 20 років поспіль навесні квітнуть тюльпани. Їх там понад три мільйони. Місцеві жителі та гості міста приїжджають туди побачити різнобарв’я квітів щорічно на початку травня. Цьогоріч через теплу погоду тюльпани розквітли на місяць раніше, розповіла генеральна директорка парку Антоніна Левченко.

"Щороку тюльпани квітнуть наприкінці квітня чи на початку травня. Цвітіння триває до кінця травня чи початку червня. Зима була теплою, посадковий матеріал дуже гарно зберігся".
У Кропивницькому через аномальну спеку рослини розквітли на місяць раніше
Тюльпани у кропивницькому Дендропарку, 15 квітня 2024 року. Суспільне Кропивницький

Крім тюльпанів, через теплу погоду раніше почав квітнути бузок. Зазвичай він квітне у травні, сказав дендролог Євген Ткачук.

"Якихось травм у рослини від цього не буде. Рослини підлаштовуються під наявні кліматичні умови, для них це не є якимось стресом. Єдине – період квітування за такої спеки сильно скорочується".
У Кропивницькому через аномальну спеку рослини розквітли на місяць раніше
Бузок квітне у Кропивницькому, 15 квітня 2024 року. Суспільне Кропивницький

За словами дендролога, для фруктових дерев, які нині квітнуть, головне – щоб далі не було сильних заморозків.

"Якщо після цього потепління буде похолодання – а воно планується – то, звісно, рослини пригальмують цей розвиток. Якщо заморозки будуть лише на поверхні ґрунту – це не страшно. Якщо заморозки будуть до 3-5 градусів морозу – а до 15 травня таке можливо в нашій місцевості – то багато плодів померзнуть та повідпадають, бо рослина передусім зберігає найважливіше, а плоди – не найважливіше для самої рослини".
У Кропивницькому через аномальну спеку рослини розквітли на місяць раніше
Цвіт вишні, Кропивницький, 15 квітня 2024 року. Суспільне Кропивницький

Яку погоду прогнозують у другій половині квітня

За інформацією від Вікторії Виноградової, 17-18 квітня на території регіону очікують дощі, місцями прогнозують грози, а пориви вітру сягатимуть швидкості 15-20 метрів за секунду.

"Очікується вторгнення холодного арктичного повітря, що призведе до зниження температури десь на 8-10 градусів. Денні температури будуть в межах 10-17 градусів тепла, нічні – 2-7 градусів тепла".

Наступне потепління очікують з 25 квітня.

На початок