Хвороба Паркінсона – не старіння, а хвороба. Вчасно її виявивши, можна отримувати ліки й жити та самообслуговувати себе декілька десятків років. Про це розповіла в етері Суспільне. Студія спеціалістка з цієї хвороби Євгенія Цьома з чеського міста Прага. У Кіровоградській області таких спеціалістів немає, сказав Суспільному головний невролог департаменту охорони здоров'я області Сергій Касьянов.
11 квітня — Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона (день народження нейрофізіолога Джеймса Паркінсона). За даними МОЗ, в Україні майже у 30 тисяч людей підтвердили цю хворобу.
Хвороба Паркінсона — це захворювання, коли у пацієнта руйнується так звана чорна субстанція, яка виробляє дофамін. Про це розповіла в етері Суспільного (час появи в етері 12:45) спеціалістка з рухових розладів та хвороби Паркінсона, яка працює при неврологічній клініці у Карловому університеті Євгенія Цьома. Дофамін забезпечує плавність рухів та тонус м'язів. Перші прояви захворювання з'являються після того, як зруйнувались 50% нейронів.
Найчастіше пацієнти звертаються до лікарів, коли починаються рухові розлади – сповільненість рухів, скутість, незграбність. Іноді самі пацієнти цього не помічають, це бачать родичі.
- Брадикінезія – уповільнення руху, коли фізичні рухи набагато повільніші за норму, що може ускладнювати повсякденні завдання і призвести до характерного повільного пересування дуже маленькими кроками
- Тремтіння – тремор, який зазвичай починається з голови й руки
- Ригідність – скутість і напруга у м'язах, що може ускладнити переміщення і вираз обличчя, а також може призвести до болісних м'язових спазмів
Багато хто списує такі розлади на вік, говорить лікарка. "Пацієнти 60+ йдуть до невролога, й кажуть, що мені вже скільки років, тому я такий сповільнений. Але сповільненість рухів, зменшення амплітуди рухів не є фізіологічним старінням".
Чим швидше почати замісну терапію лікарськими препаратами, тим краще для пацієнта. Після приймання ліків, говорить лікарка, якість життя покращиться, людина зможе жити без допомоги сторонніх, рідних.
Головний невролог департаменту охорони здоров'я в Кіровоградській області Сергій Касьянов розповів Суспільному, цю хворобу у регіоні лікують неврологи. Щоб отримати до нього направлення, радить звернутись до сімейного лікаря.
Діагностика хвороби Паркінсона на ранніх стадіях
Діагностувати цю хворобу на ранніх стадіях складно, сказала Євгенія Цьома. Є не рухові прояви, які можуть початись за 10 років до того, як з'явиться скутість і сповільненість. Це порушення нюху, закрепи, пітливість, тривога – прояви, з якими не асоціюють хворобу Паркінсона.
Нині наука шукає спосіб визначити ризики захворіти на хворобу Паркінсона у молодих людей.
"Але це поки дослідження. Тобто на ранніх стадіях важко діагностувати цю хворобу. Тільки коли у декількох поколінь спостерігались одні й ті ж симптоми, тоді молодій людині можна зробити генетичний аналіз і побачити: чи є ген, який провокує хворобу Паркінсона. Хоча тільки 10% отримують його спадково".