Затоплює городи та погреби. На Кіровоградщині хочуть очистити річку Велика Вись

Затоплює городи та погреби. На Кіровоградщині хочуть очистити річку Велика Вись

Затоплені городи і погреби – наслідки замуленості і захаращеності річки Велика Вись на Кіровоградщині. Русло планують чистити. Три роки тому розробили проєкт і передбачили на 49 мільйонів гривень. Для повного відновлення річки розчистити русло недостатньо, вважає кандидатка географічних наук Ольга Гелевера. Суспільне розпитало чому і що пропонує.

Погріб, де зберігає овочі і консервацію житель села Панчеве Віктор Загородній, затоплений водою. Зі слів чоловіка, вона тече з річки Велика Вись.

"Така ситуація у мене щовесни. Рівень води піднімається, у цьому році ще невеличкий – десь від 25 до 30 сантиметрів. Торік десь було метр води, і це при тому, що у мене постійно включений насос. У городі теж стоїть вода, тому я засаджую лише половину, так як не можу ні закультивувати цю землю, нічого з нею зробити".

Городи та погреби підтоплює в пів тисячі жителів села, говорить староста Володимир Босько. Вважає, це відбувається через замуленість та заростання очеретом річки Велика Вись.

"Річка практично заросла, русла не стало. У березні 2019-го року зібрались майже 200 людей і ми прибирали чагарники, корчували дерева. У центрі біля мосту вивезли 23 причепи всякого сміття і порослі".
Затоплює городи та погреби. На Кіровоградщині хочуть очистити річку Велику Вись
Городи та погреби підтоплює в пів тисячі жителів села Панчеев. Фото: Суспільне Кропивницький
"Нині є дуже велика захаращеність самої річки. Багато земель сьогодні підтоплені, бо немає нормальної течії. Тобто гідрологічний режим порушений, потрібно обов’язково прочистити річку. І тоді вона перестане замулюватися та розпочне відновлюватися екологічна фауна", – говорить іхтіолог Держагентства меліорації та рибного господарства Андрій Бірюков.

Річка Велика Вись бере початок із села Велика Виска. Голова Мар'янівської громади Андрій Флоря говорить, готові долучитися до очищення на умовах співфінансування.

Затоплює городи та погреби. На Кіровоградщині хочуть очистити річку Велика Вись
Затоплює городи та погреби. На Кіровоградщині хочуть очистити річку Велика Вись. Фото: Суспільне Кропивницький

Є план управління річковими басейнами, який передбачає розчищення 166 кілометрів русла річки Велика Вись, пояснює заступниця начальника регіонального офісу водних ресурсів Оксана Матюх.

"Вартість проєкту по Великій Висі складає 49 мільйонів. Ця сума була визначена 2021-го року. Проєкт готовий і триває його громадське обговорення, на яке, згідно законодавства, передбчено пів року. Будемо залучати гроші з різних джерел. Це можуть бути й грантові кошти, місцевого бюджету, сільських громад".

Розчистити русло недостатньо для повного відновлення річки, вважає кандидатка географічних наук Ольга Гелевера.

"Без усунення причин ці роботи нічого не дадуть, бо через рік-два русло знову замулиться. Які причини замулення? Перша – у річку потрапляють неочищені стоки, у результаті цього стрімко розвиваються водорості, рослинність. Друга – звідки цей мул? Розорані береги, прибережні захисні зони заборонено розорювати, а у нас вони майже всюди розорані. І третя причина – це відсутність течії води. Чому у нас відсутня течія, тому що у нас річки дуже зарегульовані греблями. Тому їх треба демонтувати, щоб відновити природний стан річки".

Роботи з розчищення русла Великої Висі планують після завершення громадських обговорень у липні.

На початок