Згоди не дійшли: у Кропивницькому для Алеї почесних поховань не можуть обрати ескіз пам'ятника

Згоди не дійшли: у Кропивницькому для Алеї почесних поховань не можуть обрати ескіз пам'ятника

У Кропивницькому обиратимуть пам’ятник для Алеї почесних воїнських поховань на Далекосхідному кладовищі з трьох варіантів. Облаштовувати Алею почали влітку 2022 року. Відтоді рідні військових та міська рада не можуть узгодити ескіз пам’ятника на могилах.

За інформацією заступника міського голови Олександра Вергуна, нині на Далекосхідному кладовищі поховані 473 військових. На облаштування Алеї планують витратити 28 мільйонів гривень: збудують тротуари, паркан, встановлять лавки, буде парковка для машин, вода для поливу квітів, на стоянці — контейнер для сміття.

Сказав, 22 листопада 2023 року оголосили публічну закупівлю на визначення підприємства, яке виконуватиме роботи. 15 грудня 2023 уклали договір на виконання робіт.

Алею почесних воїнських поховань на Далекосхідному кладовищі створили влітку 2022 року, після того, як на Рівнянському цвинтарі не лишилось вільних місць. Відтоді триває обговорення, як облаштувати Алею. Місцева влада пропонує, на обох кладовищах зробити їх в одному стилі. У рідних загиблих — свої варіанти.

На Алеї Далекосхідного кладовища похований чоловік Ірини Нестеренко Віктор. Жінка очолює ініціативну групу, яка не погоджується з пропозицією міськради. Сказала, висловлюють думку понад півтори сотні рідних загиблих бійців.

"Ми не хочемо, щоб була червона плитка. З нею асоціації — як червона площа. Хай буде сіра, біла, чорна. Пропозиції по пам’ятнику — щоб він був гідний. Ми подивились, як пам’ятники роблять в інших містах".

Нині на кладовищі ряди з могилами криві, їх треба вирівнювати, сказала Кароліна Ловчук. На цвинтарі похований її чоловік Микола Ловчук.

"Треба надгробною плитою регулювати оці криві ряди, щоб ми не ходили по могилах, по головах загиблих. У нас є приклад Алеї у Черкасах, там між рядами встановлені великі кам’яні лавки".

Ініціативна група пропонує встановлювати пам'ятники заввишки метр двадцять, ширина плити – півтора метра. На ньому є місце для фотографії, поряд щит, на плиті – козацький хрест.

алеяя
Такі пам’ятники пропонує встановлювати ініціативна група. Фото: Суспільне Кропивницький

Міська рада рідним військових презентувала два варіанти пам’ятника за рекомендаціями Українського інституту національної пам'яті та міністерства у справах ветеранів України.

алеяя
Міська рада рідними військових презентували два варіанти пам’ятника. Фото: Суспільне Кропивницький

За словами заступника міського голови Олександра Мосіна, ініціативна група пропонує пам'ятник вартістю 130 тисяч гривень, тоді, як у бюджет на виготовлення одного пам’ятника заклали 30 тисяч гривень. Сказав, нерівні ряди вирівняють під час будівництва.

Обговорення ескізів пам’ятників тривало дві години. Одні підтримали ідею ініціативної групи, інші – за те, щоб могили на обох кладовищах були однаковими.

Дружина Юрія Кваші Світлана Кваша підтримує ідею пам'ятника від інституту національної пам’яті. Вважає, що козацький хрест, як пам’ятник для поховання — це гідний символ нашого війська.

Згоди не дійшли, вирішили провести голосування за ескіз пам’ятника. Перший варіант — такі ж пам’ятники, як на Рівнянському кладовищі, другий — за рекомендаціями інституту національної пам'яті, третій — інший варіант.

День голосування визначають. Завершити облаштування Алеї на Далекосхідному кладовищі планують до кінця 2024 року.

На початок