Перейти до основного змісту
21 січня — Всесвітній день снігу. Чим особливе це явище на Кіровоградщині і які прогнози

21 січня — Всесвітній день снігу. Чим особливе це явище на Кіровоградщині і які прогнози

Ексклюзивно
21 січня — Всесвітній день снігу. Чим особливе це явище на Кіровоградщині і які прогнози
Кропивницький, 16 січня 2024 року. Фото: Суспільне Кропивницький

Передостанньої неділі січня у світі відзначають День снігу. Суспільне вирішило дізнатися, чи є якісь закономірності у появі снігу на Кіровоградщині, чи можна говорити про тенденцію до його зменшення з року в рік, які були снігові рекорди за роки спостережень і які прогнози до кінця зими. Про це розповідає синоптикиня Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології Вікторія Виноградова.

Як утворюється сніг? (тут і далі пряма мова)

Сніг — це опади у вигляді білих голкоподібних кристалів чи пластин. При від’ємних температурах в хмарині кристалики льоду злипаються між собою, і коли вони стають важкими, більше не можуть утримуватися висхідними потоками повітря. Через це починають падати на землю.

Цікавий факт, що сніжинка долає свій шлях від хмари до землі приблизно за 45-60 хвилин.

Які прогнози щодо снігу й морозу до кінця цієї зими?

Наш центр з гідрометеорології складає прогнози щодня на п’ять діб. Але результати багаторічних даних говорять, що до кінця лютого ще можливі й морози, і сніг.

Чи це будуть аномально низькі температури й така сама аномально велика кількість снігу, поки що не видно. Можу сказати, що в січні сильних морозів не передбачається.

Дізнатися про погоду на Кіровоградщині можна на офіційних сторінках Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології в Facebook, Telegram та Instagram.
Перший сніг у Кропивницькому, 20 листопада 2023 року
Перший сніг у Кропивницькому, 20 листопада 2023 року. Фото: Олександр Касьяненко/Суспільне Кропивницький

Сніг у центрі Кропивницького, 20 листопада 2023 року
Сніг у центрі Кропивницького, 20 листопада 2023 року. Фото: Олександр Касьяненко/Суспільне Кропивницький

Яка причина того, що зими бувають такі різні — сніжні й ні?

Усе залежить від загальної циркуляції атмосфери. Якщо коротко, то має значення, з якої території до нас приходить та чи інша повітряна маса.

Наприклад, з Атлантичного океану до нас іде вологе тепле повітря, і тоді зими теплі й зі снігами. Але бувають також і потоки холодного сухого арктичного повітря з півночі, і тоді декілька тижнів може бути холодна погода без опадів.

Чи змінилася ситуація останні роки? Складається враження, що зими загалом стали теплішими й випадає менше снігу.

За останні 20 років ситуація істотно не змінилася. Звісно, якщо порівнювати багаторічні дані (а в нас період синоптичних спостережень починається з 1945 року), то видно, що середньомісячні температури, як і середньорічні, стали вищі на 1-2 градуси.

Але, наприклад, я маю досвід роботи синоптикинею 10 років й не можу сказати, що зима стала загалом теплішою чи холоднішою. Просто у природі є своя циклічність. Декілька років буває тепла зима, потім декілька — холодна.

Так само і зі снігом. Останні роки (минулий і позаминулий) зими справді були майже безсніжними, але загалом за багаторічними спостереженнями сніг є щороку.

Засніжений Кропивницький, 26 листопада 2023 року
Засніжений Кропивницький, 26 листопада 2023 року. Фото: Суспільне Кропивницький

Кропивницький дендропарк, 16 січня 2024 року
Кропивницький дендропарк, 16 січня 2024 року. Фото: Суспільне Кропивницький

Чому трапляються перепади температури в межах буквально одного тижня, як, наприклад, було останніми днями (від мінус 10 в середу до плюс шести у п’ятницю)?

У січні на Кіровоградщині, як і у всій Україні, погоду формує циклонічна діяльність — циклонічна депресія (зона з кількома циклонами — ред.). І з цією депресією пов’язані проходження як холодних, так і теплих фронтів.

І от коли проходить теплий фронт, температура підвищується і йде дощ. Якщо холодний фронт, відбувається затік холоду, температура знижується, і йде сніг. Це така особливість циклонічної депресії, яка зараз установилась над усією Європою.

А що сталося на початку січня в південних громадах області, коли намерзла ожеледь по декілька сантиметрів?

На Кіровоградщині зазвичай всі сильні снігопади спостерігаються при проходженні південного циклону та атмосферних фронтів, пов’язаних з ним. І от при виході циклону 7-8 січня малорухомий теплий фронт поділив Кіровоградську область на дві частини — північну й південну.

У південних районах на висоті температури були позитивні, а біля землі — від’ємні. Довгий період (8-10 годин) йшов дощ, який замерзав. Це і спричинило виникнення ожеледі. А в Кропивницькому і в північних районах області на висоті була від’ємна температура. Тому опади спостерігалися переважно у вигляді снігу.

Снігопад у Кропивницькому, 8 січня 2024 року
Снігопад у Кропивницькому, 8 січня 2024 року. Фото: Суспільне Кропивницький

Ожеледь на деревах у Кетрисанівській громаді, 10 січня 2024 року
Ожеледь на деревах у Кетрисанівській громаді, 10 січня 2024 року. Фото: Суспільне Кропивницький

А загалом Кіровоградська область дуже контрастна в плані клімату?

У нас у принципі область не контрастна. На крайньому сході температура дещо вища (на один-два градуси). Але там впливає водосховище.

Але при виході ось таких циклонів (з півдня та південного заходу), про який щойно йшлося, Кіровоградщина може ділитися на дві частини. І тоді на півдні може йти дощ. А на півночі — сніг.

Річка Помічна, село Мала Помічна, Новоукраїнський район, 9 січня 2024 року
Річка Помічна, село Мала Помічна, Новоукраїнський район, 9 січня 2024 року. Фото: Facebook/Петро Кифорець

Заказник Монастирище, Кропивницький район, 12 грудня 2023 року
Заказник Монастирище, Кропивницький район, 12 грудня 2023 року. Фото: Facebook/Олександр Чепурний

Які рекорди з випадання снігу були на Кіровоградщині?

Максимальна висота снігу — 70 сантиметрів спостерігалася у лютому 1996 року. Також 42 сантиметри — у лютому 2010 року. Ще 41 сантиметр — у січні 2019 року. Це йдеться саме про сніг, який лежить на землі. Він має назву сніговий покрив, його вимірюють снігомірними рейками.

Тобто навіть за цими даними я не можу сказати, що снігу стало менше за останні 30 років. За багаторічними спостереженнями сніговий покрив найчастіше утворюється в січні-лютому. Рідше — у грудні й березні. Також в окремі роки може утворитися в листопаді. А взагалі середня висота снігового покриву по області від 2 до 10 сантиметрів.

Топ дня

Вибір редакції

На початок