Свічка пам'яті жертвам Голодомору. У Кропивницькому вшанують померлих

Свічка пам'яті жертвам Голодомору. У Кропивницькому вшанують померлих

Свічка пам'яті жертвам Голодомору
Свічка пам'яті жертвам Голодомору в Україні. Фото: Марек Боравський/KPRP

Щороку наприкінці листопада, в останню суботу місяця українці у всьому світі вшановують пам'ять жертв Голодомору 1932 - 1933 та масових штучних голодів 1921 - 1923 і 1946 - 1947 років, які влаштувала влада Радянського Союзу. Кожен може згадати померлих, запаливши свічку пам'яті о 16:00 і поставивши її на підвіконня. У Кропивницькому біля пам'ятного знаку жертвам Голодомору проведуть панахиду.

У 2023 році минає 90 років від початку геноциду українців. Голодомор 1932-1933 років таким вважають 92% жителів України.

Традицію засвічувати свічку у вікні започаткував політолог, дослідник Голодомору в Україні Джеймс Мейс. У 1993 році він переїхав в Україну. "Ваші мертві вибрали мене", – повторював історик, який досліджував причини мільйонів смертей українців від голоду. Джеймс Мейс вважав, що запалена свічка стане перегукуванням поколінь, даниною пам’яті померлим, яку може віддати кожен, навіть не виходячи з дому.

В Кіровоградській області встановили імена 22370 жертв голоду, розповів історик Сергій Мілютін. Реальні втрати серед жителів регіону значно більші, це пов'язане з браком документів. У 1932-33 роках в Україні загинули майже чотири мільйони людей.

Пам'ятник жертвам Голодомору у Кропивницькому
Пам'ятник жертвам Голодомору у Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

Вшановуючи пам’ять заморених голодом земляків, кропивничани покладуть пшеничні колоски та поставлять лампадки до пам’ятного знака жертвам Голодоморів на меморіальному комплексі "Фортечні вали" увечері після заходу сонця. Тут відбудеться панахида за загиблими.

У місті приспустять державні прапори України з траурними стрічками.

В обласному краєзнавчому музеї, що у Кропивницькому, підготували фотовиставку "Обличчя спротиву Голодомору-геноциду" до 90-х роковин Голодомору. На світлинах – жителі регіону, які своїми словами чи діями протестували проти хлібозаготівельної політики радянської влади.

Нині 30 країн у світі визнали Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

На початок